Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Augustowianie mogą już wykonywać kolonoskopię oraz gastroskopię w trybie ambulatoryjnym
Do tej pory takie badanie było możliwe jedynie wówczas, gdy pacjent przebywał w szpitalu przynajmniej jeden dzień. A to wiązało się z dodatkowym stresem dla chorego i kosztami dla placówki.
Teraz, jak mówi lekarz Ryszard Jabłoński, na takie badanie będzie mogło pozwolić sobie więcej pacjentów, szczególnie z grup ryzyka.
Powinni się przebadać pacjenci z grupy ryzyka po 50 roku życia. Natomiast z grupy nie ryzyka — po 60 roku życia, tacy, w których rodzinach nie było chorób nowotworowych. Kolonoskopia, jeżeli wychodzi prawidłowo u pacjenta, który nie jest w grupie ryzyka, może być przeprowadzona tylko raz w życiu, chyba że po jakimś czasie wystąpią u niego jakieś objawy.
Badania te mogą zdiagnozować zmiany w obrębie przewodu pokarmowego oraz jelita grubego. Jest to jedyny sposób na szybkie wykrycie procesów nowotworowych. Lekarze alarmują, że w ostatnim czasie w Polsce zwiększyła się zachorowalność na raka jelita grubego.
Rak jelita grubego jest bardzo złośliwym nowotworem. Przy rozpoznaniu może już dawać przeżuty do wątroby. Rozwija się podstępnie. Pacjent nie ma żadnych objawów. Zgłasza się pierwszy raz na kolonoskopię, wykonujemy ją i stwierdzamy guza. Bardzo ważna jest profilaktyka.
Na badania pacjenci mogą zgłaszać się do nowo powstałej pracowni endoskopii w augustowskim szpitalu, na podstawie skierowania od lekarza rodzinnego lub lekarza specjalisty.
Poszkodowanych jest około 300 osób. Oskarżony miał brać pieniądze za leczenie fikcyjnych chorób.
Psychoterapia, masaże, krioterapia miejscowa, leczenie ultradźwiękami, kinezjoterapia, ćwiczenia w wodzie oraz zabiegi z zakresu elektroterapii - to oferta augustowskiego sanatorium.