Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Walka o władzę wśród żubrów w Puszczy Augustowskiej
Rozpoczęła się walka o przywództwo w stadzie żubrów, które żyją w lasach Puszczy Augustowskiej. Wokół przywiezionych tam zimą krów chodzi od niedawna jeden z dzikich żubrów.
Nadleśniczy Wojciech Szostak mówi, że dzięki temu stado może powiększyć się w naturalny sposób.
- Dołączył do stada żubr Wiktor, który sam do nas przyszedł. Z naszych obserwacji wynika, że odgonił jednego z samców, które zostały przywiezione. Widać, że odseparował go delikatnie od reszty grupy - mówi nadleśniczy Wojciech Szostak.
Na początku roku do Puszczy Augustowskiej sprowadzono pięć samic i dwa samce. Po kilkutygodniowym pobycie w zagrodzie adaptacyjnej wypuszczono je na wolność. Od tamtej pory radziły sobie same. Niemal od razu udały się w gęste zagajniki na południu puszczy. Tam przebywają do teraz.
- Żubry radzą sobie dobrze. Są w okolicy wsi Wilkownia. To jest obręb Balinka w naszym nadleśnictwie. Jest tam dużo podmokłych lasów liściastych, gdzie rośnie dużo olchy. A tam te zwierzęta lubią najbardziej przebywać - opowiada nadleśniczy Szostak.
Nadleśniczy Szostak nie wyklucza, że w niedługim czasie do podaugustowskich lasów mogą zostać sprowadzone kolejne żubry. Liczy jednak, na naturalne powiększenie się stada.
Cielak pochodzi ze stada, które sprowadzono z Puszczy Boreckiej. Na razie nie udało się ustalić płci małego.
To miejsce może stać się jedną z perełek na turystycznej mapie Polski. W piątek (1.06) rozpoczyna się budowa zagrody pokazowej żubrów w Puszczy Knyszyńskiej.
W kwietniu Nadleśnictwo Augustów wypuściło na wolność 7 żubrów. Wcześniej zostały one przywiezione z Puszczy Boreckiej. Po kilkutygodniowym pobycie w zagrodzie adaptacyjnej wyszły na specjalnie przygotowane dla nich pola i łąki żerowe.
Ostoja, Dziewanna czy Rzepicha - Puszcza Augustowska ma nowych mieszkańców. To stadko siedmiu żubrów pochodzących z Puszczy Boreckiej.