Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku i Łomży protesty po decyzji Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji [zdjęcia]
W największych polskich miastach w środę (27.01) wieczorem zorganizowano protesty po publikacji uzasadnienia wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Pikiety były też m.in. w Białymstoku i Łomży.
Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie wyroku w sprawie Ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Chodzi o wyrok z października ubiegłego roku. Trybunał uznał wówczas, że tzw. aborcja eugeniczna jest niezgodna z Konstytucją.
W związku z tym w największych polskich miastach zorganizowano protesty. W Białymstoku na Rynku Kościuszki
demonstrowało w środę (27.01) wieczorem ok. 100 osób.
W Łomży przeciw publikacji uzasadnienia wyroku w sprawie aborcji protestowało ok. 20 osób. W większości były to kobiety, które brały już udział w łomżyńskich "spacerach protestacyjnych" w październiku ubiegłego roku. Tym razem pod trybuną na Placu Niepodległości spotkały się spontanicznie i przeszły wspólnie ulicami wokół najstarszej części miasta.
W Dzienniku Ustaw opublikowano wyrok TK ws. przepisów o aborcji
W środę w Dzienniku Ustaw opublikowano wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października ub.r. o niekonstytucyjności przepisu dopuszczającego aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.
Orzeczenie TK zapadło po rozpatrzeniu przez TK wniosku grupy 119 posłów PiS, PSL-Kukiz'15 oraz Konfederacji. Na jego mocy orzeczono, że przepis ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niekonstytucyjny. Wyrok TK wywołał w kolejnych tygodniach w całym kraju falę protestów.
W środę Trybunał Konstytucyjny na swojej stronie internetowej opublikował pisemne uzasadnienie wyroku z 22 października ub.r. wraz ze zdaniami odrębnymi. Z uzasadnienia wynika m.in., że prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu nie jest wystarczające dla dopuszczalności pozbawienia życia człowieka w okresie prenatalnym, a samo wskazanie na potencjalne obciążenie dziecka wadami ma "charakter eugeniczny".
Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwalała na dokonanie aborcji w trzech przypadkach. Jednym z nich było właśnie duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.
Aborcja możliwa w dwóch przypadkach
Przepisy nadal dopuszczają możliwość przerywania ciąży w przypadku, gdy stanowi ona zagrożenie dla życia i zdrowia kobiety, a także gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża jest skutkiem czynu zabronionego m.in. gwałtu.