Radio Białystok | Wiadomości | Zawartość cukru w produktach spożywczych – eksperyment dziennikarza Radia Białystok
Cukier towarzyszy nam pod różnymi postaciami. Praktycznie tylko niektóre warzywa nie zawierają go wcale. Nie zawsze jednak cukier jest tym "złym" składnikiem, którego powinniśmy unikać. Węglowodany złożone, zawarte w produktach pełnoziarnistych, zaspokajają nasze uczucie głodu, powodują stopniowe spalanie w organizmie.
Cukry proste są przez nas bardzo szybko pożytkowane. Im więcej ich w diecie, tym szybciej stajemy się głodni i jemy jeszcze więcej - tak koło się zamyka, a organizm nadmiar cukru gromadzi w tkance tłuszczowej. W konsekwencji długiego nadmiernego spożywania cukru grozi nam choroba - mówi endokrynolog, diabetolog prof. Maria Górska. Cukrzyca nie boli, jest późno rozpoznawana, niszczy nasze naczynia krwionośne i daje wiele powikłań. U niektórych, otyłych pacjentów drugi typ cukrzycy da się wyleczyć, jednak wiąże się z koniecznością schudnięcia - a nie jest to proste.
Cukier obecny niemal we wszystkich produktach spożywczych
Jeśli więc cukier to same problemy - powinniśmy ograniczać jego spożycie. Zmniejszenie ilości cukru wsypywanego do kawy i herbaty to jedno, z drugiej strony musimy mieć świadomość jego obecności w praktycznie wszystkich produktach spożywczych - podkreśla dietetyczka Magdalena Waszczeniuk.
Tabela wartości odżywczych na każdym opakowaniu
Tabela wartości odżywczych, która zgodnie z prawem unijnym musi się znajdować na każdym opakowaniu – pozwoli zrozumieć m.in. ile cukru zawiera 100 g, czy 100 ml danego produktu. To istotna informacja, zwłaszcza, że jest tam wyszczególnienie ogółu węglowodanów (w tym złożonych, działających na nasz organizm korzystnie) i oddzielnie pod hasłem "w tym cukry" – zawartość cukrów prostych, działających na nas niekorzystnie.
Kamil Kalicki sprawdził, który produkt ma najwięcej cukru
W radiowym eksperymencie Kamil Kalicki zestawił ze sobą popularne produkty spożywcze, z ilością cukru, którą zawierają. Wyniki zaskakują. Popularna cola zawiera 10,6 g cukru w 100 ml produktu – łyżeczka mieści 5 gramów – ilość, która zmieszana z samą wodą jest wręcz niemożliwa do spożycia. Najbardziej słodki, choć z pozoru (i wrażenia smakowego) "kwaśny" nektar z czarnej porzeczki zawiera w swoim składzie aż 12 g cukru na każde 100 ml. "Woda truskawkowa" jak zauważa Magdalena Waszczeniuk jest tak naprawdę napojem, a nie wodą – w składzie zawiera 5,2 g cukru/100 ml. Kupiony w sklepie jogurt jabłkowy miał 16,1 g cukru w każdych 100 gramach, a "kompletnie niesłodki" naturalny jogurt - 5,2 g. Najbardziej "ekstremalnym" pod względem zawartości cukru okazał się keczup, który w swym składzie zawiera 31 g tzw. "białej śmierci" w 100 g.
Uczmy się eliminować zły cukier stopniowo
Jak więc walczyć z własnymi przyzwyczajeniami? Skoro nabieraliśmy ich latami, nie powinniśmy odstawiać cukru nagle - radzi pielęgniarka edukacyjna Justyna Gołębiewska-Musiuk. Uczmy się eliminować zły cukier stopniowo. Musi to być proces długofalowy – tylko tak osiągniemy sukces.
5 łyżczek cukru – dawka idealna
Jeśli nie mamy problemów z cukrzycą, nie powinniśmy całkowicie i za wszelką cenę eliminować cukru z naszej diety. Jak zaleca Światowa Organizacja Zdrowia, dzienna ilość spożywanego cukru nie powinna jednak przekraczać 50 gramów (czyli 10 łyżeczek), a dawka idealna jest o połowę niższa.