Radio Białystok | Wiadomości | Załatwianie spraw urzędowych online – eksperyment dziennikarzy Radia Białystok
E-usługi są coraz bardziej popularne, również w Podlaskiem.
Dzięki coraz szerszej ofercie urzędów, szpitali, czy szkół, w Internecie przybywa spraw, które możemy załatwić za pośrednictwem komputera, a które dotąd wymagały naszej osobistej wizyty w konkretnym miejscu.
Ponad 90 proc. internautów już korzysta z e-urzędów
Z badań Ministerstwa Cyfryzacji wynika, że ponad 90 proc. internautów, którzy już korzystają z e-urzędów zapowiada, że będzie to robić także w przyszłości. Najbardziej popularnymi serwisami wśród osób korzystających z internetowych usług urzędów są ePUAP i Platforma Usług Elektronicznych ZUS-u.
Jak mówi Agnieszka Aleksiejczuk dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego w Urzędzie Marszałkowskim podlaski cyfrowy urząd odwiedziło od początku 2017 roku ponad 1,5 tysiąca osób. W sumie to ponad milion wizyt na stronie internetowej, a e-usług ciągle przybywa.
"Aktualnie mamy ponad 1200 jednostek dostępnych. Są to wszystkie urzędy miast i gmin z terenu naszego województwa, starostwa powiatowe, ale również jednostki administracji rządowej. Tak więc bardzo duży katalog instytucji. Mamy również możliwość śledzenia statusu naszej sprawy i możliwość elektronicznego umawiania się w urzędzie" - tłumaczy Agnieszka Aleksiejczuk z Urzędu Marszałkowskiego.
Wszystkie usługi są podzielone na konkretne działy, a jeśli nie znajdziemy takiej, która nas interesuje możemy wysłać zapytanie na tzw. skrzynką ogólną, bądź wysłać pismo do dowolnego urzędu.
W urzędzie cyfrowym można m.in. złożyć dokumenty związane z zameldowaniem lub umówić się na wizytę u specjalisty w przychodni
W urzędzie cyfrowym możemy między innymi złożyć dokumenty związane z zameldowaniem i wymeldowaniem, wydaniem dowodu osobistego, aktu urodzenia, czy sprawdzić naszą dokumentację medyczną lub umówić się na wizytę u specjalisty w przychodni.
Podobnie działa Zintegrowany Informator Pacjenta Narodowego Funduszu Zdrowia. Jak mówi Rafał Tomaszczuk, rzecznik prasowy podlaskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia już po 24 godzinach od pierwszego logowania pozwala na sprawdzenie wszystkich danych zapisanych w tym systemie.
"Logując się w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta już po dobie możemy już sprawdzać informacje o prawie do świadczeń zdrowotnych, o leczeniu i udzielonych świadczeniach, wypisanych receptach, informacje o kwotach, które zostały sfinansowane przez fundusz, miejscach udzielanych świadczeń, czy kolejek do specjalistów." - dodaje Rafał Tomaszczuk rzecznik prasowy podlaskiego oddziału NFZ.
Żeby korzystać z usług e-administracji trzeba posiadać podpis elektroniczny albo profil zaufany
Żeby bez problemów korzystać z usług e-administracji powinniśmy posiadać albo podpis kwalifikowany, albo profil zaufany. Profil zaufany możemy na przykład założyć za pośrednictwem banku - większość z nich oferuje już taką bezpłatną usługę.
Kamil Kalicki i Andrzej Ryczkowski założyli dwa profile zaufane
Kamil Kalicki i Andrzej Ryczkowski założyli dwa profile zaufane - jeden za pośrednictwem banku, drugi wymagający potwierdzenia tożsamości w jednym z punktów na terenie Białegostoku. Takich punktów jest już blisko tysiąc w całym kraju. Z profilu powiązanego z kontem bankowym można było korzystać już po kilkudziesięciu sekundach. Dzięki profilowi zaufanemu nasi dziennikarze mogli między innymi sprawdzić liczbę punktów karnych w policyjnej bazie. Taka możliwość istnieje od poniedziałku (24.04). Złożenie wniosku o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego zajęło kilkadziesiąt sekund - dokument był gotowy do odbioru w podlaskim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia po kilkudziesięciu minutach, mimo, że fundusz ma na to trzy dni.