Radio Białystok | Sport | Jagiellonia Białystok wygrywa z Piastem Gliwice

Jagiellonia Białystok wygrywa z Piastem Gliwice

29.09.2024, 19:22, akt. 30.09.2024, 01:31

Jagiellonia Białystok kontynuuje marsz w górę tabeli ekstraklasy. W niedzielnym (29.09) meczu żółto-czerwoni wygrali z Piastem Gliwice 1:0 (1:0). To już trzecia z rzędu wygrana Jagiellonii, która po tym meczu awansowała na pozycję wicelidera.

Piast Gliwice - Jagiellonia Białystok, 29.09.2024, fot. Wojciech Szubzda

Mecz w Polskim Radiu Białystok

Jagiellonia Białystok wygrała z Piastem Gliwice 1:0 w 10. kolejce piłkarskiej ekstraklasy. Bramkarz gospodarzy Frantisek Plach pobił rekord klubu w liczbie występów w ekstraklasie. Zagrał po raz 197., wyprzedzając byłego kapitana, Hiszpana Gerarda Badię.

Błąd Diegueza

Piłkarze obu zespołów w pierwszej połowie nie zafundowali kibicom porywającego widowiska. Było sporo niedokładności, brakowało groźnych sytuacji podbramkowych. Niewiele wnosiły ataki pozycyjne Jagiellonii.

Na początku meczu gospodarze byli blisko objęcia prowadzania po katastrofalnym błędzie Diegueza. Obrońca Jagiellonii w 11. minucie zagrał piłkę w pole karne do rywala, strzelał z bliska Jorge Felix, ale wślizgiem zdołał go zablokować obrońca gości Mateusz Skrzypczak.

Kontra i gol Hansena

Jagiellonia Białystok bardzo długo nie potrafiła zagrozić bramce Piasta. Dopiero w 32. minucie przeprowadziła akcję po której żółto-czerwoni objęli prowadzenie.

Wszystko zaczęło się od wyprowadzenia piłki przez Skrzypczaka, który zagrał w okolice połowy boiska, tam piłkę zagrał Rybak do Villara, a ten przebiegł pół boiska, wyłożył piłkę w polu karnym Hansenowi, a Norweg z okolic piątego metra trafił do pustej bramki. Dzięki temu trafieniu Jagiellonia objęła prowadzenie 1:0 i prowadziła do przerwy. Jak się później okazało, był to jedyny gol w meczu.

Od początku drugiej części podopieczni Aleksandara Vukovica przejęli inicjatywę, próbowali rozerwać defensywę rywali, ale poza niecelnymi uderzeniami Fabiana Piaseckiego i Damiana Kądziora z rzutu wolnego, niewiele osiągnęli. Za to prowadzenie mogli podwyższyć białostoczanie, gdyby Villar wykorzystał sytuację sam na sam z golkiperem Piasta.

Bramkarz przyjezdnych musiał z kolei interweniować po uderzeniu Andreasa Katsantonisa zza pola karnego.

Nadzieję gospodarzy na remis mógł rozwiać ostatecznie w 90. minucie Tomas Silva, z jego mocnym uderzeniem poradził sobie jednak Plach.

Gliwiczanie w doliczonym czasie niczego nie osiągnęli i musieli się pogodzić z pierwszą "domową" porażką w sezonie.

Następny mecz Jaga zagra w czwartek. Będzie to wyjazdowe spotkanie w Kopenhadze w fazie ligowej Ligi Konferencji. Ten mecz o 21:00 - relacja ze stadionu w Danii w Polskim Radiu Białystok.

Piast Gliwice - Jagiellonia Białystok 0:1 (0:1)

Bramki: 0:1 Kristoffer Hansen (32).

Żółta kartka - Piast Gliwice: Igor Drapiński, Jorge Felix. Jagiellonia Białystok: Taras Romanczuk.

Sędzia: Wojciech Myć (Lublin). Widzów: 5 128.

Piast Gliwice: Frantisek Plach - Arkadiusz Pyrka, Tomas Huk, Jakub Czerwiński, Igor Drapiński - Damian Kądzior (67. Maciej Rosołek), Patryk Dziczek (86. Szczepan Mucha), Michał Chrapek (67. Miłosz Szczepański), Grzegorz Tomasiewicz, Jorge Felix - Fabian Piasecki (77. Andreas Katsantonis).

Jagiellonia Białystok: Sławomir Abramowicz - Peter Kovacik, Mateusz Skrzypczak, Adrian Dieguez, Joao Moutinho - Miki Villar (74. Dusan Stojinovic), Taras Romanczuk, Jesus Imaz (68. Tomas Silva), Marcin Listkowski (68. Jarosław Kubicki), Kristoffer Hansen (74. Darko Churlinov) - Alan Rybak (79. Afimico Pululu).

źródło: PAP | red: wsz, tk

Ostatnio znów głośno o Jagiellonii Białystok. Tym razem jednak nie z powodu sportowych dokonań. Przyczyną mają być rzekome zmiany na jakie się zanosi wraz z końcem roku we władzach mistrza Polski. Z klubu mogą odejść dwaj kluczowi architekci mistrzowskiego sezonu - dyrektor sportowy Łukasz Masłowski i prezes Wojciech Pertkiewicz. O szczegółach Marek Gąsiorowski.

Adrian Siemieniec: Musieliśmy się mocno napracować, żeby osiągnąć to zwycięstwo

25.09.2024, 22:27

Piłkarze Jagiellonii Białystok doskakują do czołówki polskiej ekstraklasy. W zaległym meczu czwartej kolejki żółto-czerwoni wygrali 2:0 (1:0) na wyjeździe z Motorem Lublin. Gole strzelili: Taras Romanczuk i Kristoffer Hansen.

Wigry Suwałki awansują do kolejnej rundy Pucharu Polski

25.09.2024, 20:36

Wigry Suwałki wygrały po dogrywce 3:1 ze Świtem Szczecin w meczu pierwszej rundy piłkarskiego Pucharu Polski.

Jagiellonia wygrywa w Lublinie i wraca na podium ekstraklasy

25.09.2024, 20:55

Mateusz Skrzypczak: Nie wszystko się nam dziś układało, ale był ten charakter [wideo]

21.09.2024, 18:29

Piłkarze Jagiellonii Białystok wygrali w sobotę (21.09) 3:2 (1:1) z Lechią Gdańsk w meczu ekstraklasy. Żółto-czerwoni przegrywali w drugiej połowie 1:2, ale udało im się odwrócić losy meczu i zdobyli cenne trzy punkty.

Adrian Siemieniec: Widziałem dzisiaj na boisku determinację [wideo]

21.09.2024, 18:03