Radio Białystok | Sport | Pięć goli w meczu - Jagiellonia Białystok wygrywa z Lechią Gdańsk [wideo]

Pięć goli w meczu - Jagiellonia Białystok wygrywa z Lechią Gdańsk [wideo]

21.09.2024, 16:41, akt. 21:17

Piłkarze Jagiellonii Białystok wygrali w sobotę (21.09) 3:2 (1:1) z Lechią Gdańsk w meczu ekstraklasy. Żółto-czerwoni przegrywali w drugiej połowie 1:2, ale udało im się odwrócić losy meczu i zdobyli cenne trzy punkty.

Jagiellonia Białystok - Lechia Gdańsk, 21.09.2024, fot. Wojciech Szubzda

Mecz w Polskim Radiu Białystok

Spotkanie Jagiellonii Białystok z Lechią Gdańsk rozgrywano na Chorten Arenie przy ul. Słonecznej w Białymstoku. Mecz relacjonowali w Polskim Radiu Białystok Jacek Dąbrowski i Grzegorz Pilat.

Zmiany w Jagiellonii

Jagiellonia, która przed tygodniem doznała klęski 0:5 w Poznaniu z Lechem, zagrała w sobotę z kilkoma ważnymi zmianami w składzie, bo w kadrze meczowej z powodu urazów nie znaleźli się Afimico Pululu i Nene, z ławki rezerwowych mecz zaczął Jesus Imaz.

Goście zaczęli to spotkanie w takim składzie, jak w zwycięskim meczu z Radomiakiem.

Początek gry, to przewaga Jagiellonii; w tej fazie spotkania aktywny był lewoskrzydłowy gospodarzy Kristoffer Hansen. W 11. minucie bramkarz Lechii Szymon Weirauch obronił strzał Norwega zza pola karnego.

Jagiellonia otworzyła wynik meczu

W 13. minucie gospodarze wyszli na prowadzenie po akcji Portugalczyków - Joao Moutinho zagrał w pole karne, a Tomas Silva płaskim strzałem trafił do siatki, choć piłka przeszła po rękach bramkarza gdańszczan.

Jagiellonia bardzo krótko cieszyła się z prowadzenia. W 16. minucie, po swojej pierwszej groźnej akcji, Lechia wyrównała. Piłkę z lewej strony mocno wstrzelił w pole karne białostoczan Conrado, żaden ze stoperów nie upilnował Bohdana Wjunnyka, a ukraiński napastnik strzelił do pustej bramki.

Jaga oddała inicjatywę

Po stracie gola Jagiellonia coraz mniej przypominała zespół, który w ubiegłym sezonie potrafił zdominować przeciwnika. Grała raczej cofnięta, to beniaminek z Gdańska długo rozgrywał piłkę. I stwarzał sobie okazje bramkowe; tylko świetnej postawie bramkarza Sławomira Ambramowicza Jagiellonia zawdzięcza, że goście nie wyszli na prowadzenie.

Młodzieżowiec w bramce aktualnych mistrzów Polski w 20. minucie wybronił strzał Wjunnyka w zamieszaniu podbramkowym, w 30. minucie ryzykownym wyjściem poza pole karne zdołał wybić piłkę spod nóg tego ukraińskiego napastnika, a tuż przed końcem połowy - wygrał pojedynek sam na sam z Camilo Meną. Schodzących do szatni gospodarzy pożegnały gwizdy.

Druga połowa meczu

Jeszcze gorzej wyglądała ofensywna gra Jagiellonii tuż po przerwie, bo to goście nadal dominowali. Jagiellonia wyraźnie źle sobie radziła w sytuacji, gdy to przeciwnik miał piłkę. Ale to ona mogła zdobyć kolejne bramki, gdyby w lepszej formie był Hansen. Norweski skrzydłowy najpierw w 54. minucie fatalnie skiksował w polu karnym, a dwie minuty później jego strzał obronił Weirauch.

Niedługo potem goście objęli prowadzenie. Akcję bramkową zaczął Conrado, ostatecznie piłka trafiła do Maksa Chłania, ten uderzył po ziemi, a interwencję bramkarzowi Jagiellonii utrudnił jej stoper Dusan Stojinovic, bo od jego stopy po drodze odbiła się piłka.

Imaz wyrównuje

Ofensywna gra Jagiellonii zaczęła wyglądać lepiej po wejściu na boisko Imaza; najpierw jednak Hiszpan pomylił się w dobrej sytuacji. Ale w 72. minucie, choć piłka trafiła do niego nieco przypadkowo, Imaz w swoim stylu ją przyjął i technicznym strzałem dał gospodarzom wyrównanie.

Karny i Jaga wygrywa

Kilka minut później Jagiellonia prowadziła już 3:2. Wcześniej jeden z zawodników Lechii zagrał piłkę ręką w polu karnym i sędzia od razu podyktował rzut karny. Początkowo do piłki podszedł Jesus Imaz, ale oddał ją Mateuszowi Skrzypczakowi, który pewnie wykorzystał karnego i dał prowadzenie Jagiellonii.

Jagiellonia mogła prowadzenie podwyższyć, ale debiutujący w tym zespole Słowak Peter Kovacik w znakomitej sytuacji nie trafił w piłkę. Lechia dążyła do zmiany wyniku, w doliczonym czasie - po rzucie wolnym - głową strzelał Dominik Piła, ale ostatecznie nie wywiozła z Białegostoku nawet punktu.

Mistrzowie Polski kolejny mecz zagrają już w środę (25.09). Będzie to wyjazdowe, zaległe spotkanie z Motorem Lublin. Ten mecz o 19:00 - relacja w Polskim Radiu Białystok i na naszym kanale na YouTube.

Jagiellonia Białystok - Lechia Gdańsk 3:2 (1:1)

Bramki: 1:0 Tomas Silva (13), 1:1 Bohdan Wjunnyk (16), 1:2 Maksym Chłań (59), 2:2 Jesus Imaz (72), 3:2 Mateusz Skrzypczak (76-karny).

Żółta kartka - Jagiellonia Białystok: Michal Sacek, Joao Moutinho. Lechia Gdańsk: Elias Olsson, Bohdan Wjunnyk.

Sędzia: Jarosław Przybył (Kluczbork). Widzów 15 101.

Jagiellonia Białystok: Sławomir Abramowicz - Michal Sacek, Dusan Stojinovic, Mateusz Skrzypczak, Joao Moutinho - Miki Villar (83. Aurelien Nguiamba), Taras Romanczuk, Jarosław Kubicki (55. Marcin Listkowski), Tomas Silva (56. Jesus Imaz) - Kristoffer Hansen (67. Peter Kovacik), Lamine Diaby-Fadiga (82. Alan Rybak).

Lechia Gdańsk: Szymon Weirauch - Dominik Piła, Bujar Pllana, Elias Olsson (84. Serhij Bułeca), Conrado - Camilo Mena, Rifet Kapic, Iwan Żelizko, Anton Carenko (78. Tomasz Neugebauer), Maksym Chłań - Bohdan Wjunnyk (77. Kacper Sezonienko).

źródło: PAP | red: wsz, sk

Już nie Stadion Miejski w Białymstoku, ale Chorten Arena - tak przez najbliższe 5 lat nazywać się będzie stadion przy ulicy Słonecznej w Białymstoku.

Adrian Siemieniec: Na gorąco ciężko racjonalnie wytłumaczyć to, co się wydarzyło [wideo]

15.09.2024, 02:54

Jagiellonia Białystok wyraźnie słabsza od lidera ekstraklasy. Żółto-czerwoni przegrali w sobotę (14.09) na wyjeździe z Lechem Poznań aż 0:5 (0:2). Jaga od 38. minuty grała w osłabieniu po czerwonej kartce dla Diegueza.

Mistrz Polski słabszy od lidera ekstraklasy – Jagiellonia Białystok przegrywa z Lechem Poznań [wideo]

15.09.2024, 01:00

Jagiellonia Białystok będzie promowała Polskę na arenie międzynarodowej

12.09.2024, 18:06

Jagiellonia Białystok będzie promowała województwo podlaskie i Polskę podczas występów w piłkarskiej Lidze Konferencji Europy. Umowę w tej sprawie klub podpisał z Polską Organizacją Turystyczną. W ramach porozumienia do klubowej kasy trafi najprawdopodobniej kilka milionów złotych.

Wojciech Strzałkowski [wideo]

12.09.2024, 19:32

- Jesteśmy na etapie poszukiwania nowych terenów pod budowę boisk piłkarskich. Chcielibyśmy mieć co najmniej pięć dodatkowych boisk, a jeśli by ich było dziesięć, to na pewno nie będzie za dużo - mówi Wojciech Strzałkowski.

Wilfredo Leon, IV Memoriał Franciszka Ilczuka w Białymstoku, 30.08.2024, fot. Barbara Sokolińska
2.09.2024, 16:40, akt. 17:35