Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | XX Jaćwieski Festyn Archeologiczny „Szwajcaria 2024” [relacja]
Za nami 20 edycja Jaćwieskiego Festynu Archeologicznego. Impreza po krótkiej przerwie, wróciła już na stałe do Szwajcarii w pobliże rezerwatu „Cmentarzysko Jaćwingów”. Podobnie jak w latach poprzednich, była to okazja dla mieszańców i turystów, żeby poznać bliżej dawny lud zamieszkujący te ziemie. Goście mogli dowiedzieć się jak dawniej powstawały ozdoby, jak smakują podpłomyki i czym farbowano tkaniny.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Festyn w ciągu dwóch dni odwiedziło kilkaset osób - a w ciągu minionych imprez łącznie nawet nawet ponad 60 tysięcy.
A my trzymamy kciuki, żeby jak najszybciej udało się spełnić plany i żeby faktycznie na Szwajcarii powstała zagroda jaćwieska na wzór tej w Biskupinie.
Jak dawniej powstawały ozdoby, jak smakują podpłomyki i czym farbowano tkaniny, tego można dowiedzieć się odwiedzając Jaćwieski Festyn Archeologiczny. W Szwajcarii pod Suwałkami, w pobliżu rezerwatu „Cmentarzysko Jaćwingów”, można znaleźć kilkanaście stanowisk z zakresu archeologii eksperymentalnej.
Można w 3D wydrukować grot strzały z czasów jaćwieskich, ale i dowiedzieć się, czym dawniej barwiono tkaniny. Nad zalewem Żwirek w Suwałkach w sobotę (1.07) rozpoczęła się 19. edycja Jaćwieskiego Festynu Archeologicznego.