Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | O Izbie Pamięci Jaćwieskiej więcej dowiedzieć się można z internetu, niż w samej jej siedzibie
autor: Anna Auron-Wasilewska
Turyści przyjeżdżają do Szurpił zastają tam bowiem zamkniętą bramkę.
O swoim rozczarowaniu mówią m.in. przewodnikom turystycznym. Takie też głosy dotarły do oprowadzającej po naszym terenie turystów Beaty Choińskiej.
Przyjeżdżają turyści i narzekają. Są zniesmaczeni faktem, że atrakcja turystyczna jest zamknięta, a klucz do niej zdeponowany kilka kilometrów dalej. Trzeba stać i czekać, aby można było tę atrakcję zwiedzić. To chyba niezrozumienie przez urzędników gminy tego, jak bardzo ta wystawa jest ciekawa. Szkoda, że kolejni turyści nie mogą jej zobaczyć.
Izbą zajmuje się Gminna Biblioteka Publiczna w Jeleniewie. O utrudnienia zapytaliśmy więc kierownik tej placówki - Joannę Wnukowską.
Otwarta jest ona we wtorki i czwartki od 15:30 do 17:30 oraz w soboty od 9.00 do 13.00. Jest też numer telefonu. Można się umówić indywidualnie. W godzinach, które podałam, jest tam pracownik zatrudniony na umowę zlecenie, a pozostałe wyjazdy organizowane są w ramach pracy w bibliotece. Jesteśmy dwie, a ponadto zajmujemy się też ośrodkiem kultury. Te przyjazdy są więc trochę utrudnione. Jednak, gdy ktoś chce, to staramy się otwierać.
Przypomnijmy, że miejsce to powstało w ramach projektu unijnego. Podczas jego trwania Izbie Pamięci Jaćwieskiej była czynna codziennie.
Ze względu na brak środków ta impreza mogła w tym roku nie dojść do skutku. Jednak XIX Jaćwieski Festyn Archeologiczny nie tylko się odbędzie, ale zostanie wzbogacony o nowoczesne technologie.
Archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego w Puszczy Augustowskiej odkryli kompleks kilku nekropolii z okresu wczesnego średniowiecza.
Strzelanie z łuku, obrzędy związane z ogniem i innymi żywiołami będą królowały podczas święta "Jaćwieskiej Jore" w Oszkiniach koło Puńska.