Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Wystawę "Lipcowi. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej" będzie można obejrzeć w Warszawie
W piątek (14.10) zostanie ona odsłonięta na skwerze Hoovera przy Krakowskim Przedmieściu.
Jak mówi pełnomocnik dyrektora Instytutu Pileckiego do sprawy upamiętnienia Obławy Augustowskiej Bartosz Gralicki, który gościł w naszym radiu, będzie to zwieńczenie roku działalności tej instytucji w Augustowie.
- Zależało nam na tym, aby sezon pokazywania wystawy, między innymi w Augustowie czy Suwałkach, zwieńczyć ekspozycją w samym centrum Warszawy, przy Krakowskim Przedmieściu. Tam zwiedzający warszawiacy oraz nawet obcokrajowcy będą mogli przede wszystkim zapoznać się z tymi historiami i dowiedzieć się, czym była Obława Augustowska. Obstawiam, że jakieś 80 – 90 procent tych, którzy ją zobaczą nigdy nie słyszało o wydarzeniach z 1945 roku.
Dwa tygodnie temu wystawę mogli podziwiać również uczestnicy Festiwalu Filmowego Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci w Gdyni.
- Jest to bardzo prestiżowy i głośny festiwal związany właśnie z pamięcią o żołnierzach wyklętych i doświadczeniu solidarności. Gromadzi on środowiska, które od lat walczyły i zabiegały o pamięć o tych kartach historii - zacieranych przez lata komunizmu. Prezentowano tam kilka wystaw. Nasza spotkała się z dużym zainteresowaniem.
Uroczyste odsłonięcie wystawy miało miejsce dokładnie rok temu na terenie Domu Turka w Augustowie.
- Okazało się, że opowiadanie historii ofiar Obławy Augustowskiej nowymi środkami przekazu ma sens i spotyka się z dobrym przyjęciem - mówi Bartosz Gralicki.
Tak wczoraj zakończyły się czterodniowe obchody zorganizowane w Augustowie przez Instytut Pileckiego.
Wszyscy chętni mogli wczoraj (11.07) przemierzyć miasto śladami ofiar Obławy Augustowskiej. Poznawali historię nie tylko zbrodni z lipca 1945 roku, ale też historię Augustowa.