Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Nie tylko uroczysty apel pamięci na Wzgórzu Krzyży, ale też rekonstrukcja historyczna i koncert pieśni partyzanckiej
autor: Marcin Kapuściński
Tegoroczne obchody upamiętniające ofiary Obławy Augustowskiej w Gibach potrwają dwa dni i będą miały dużo bogatszy program niż w poprzednich latach.
Przewodniczący Społecznego Komitetu Organizacji Świąt Państwowych i Rocznic Historycznych poseł Jarosław Zieliński podkreśla, że tym razem rozpoczną się one już w sobotni wieczór.
9 lipca odbędzie się uroczystość w miejscu, które stanowi nowy znak memorialny Obławy Augustowskiej. To punkt w puszczy na rozstaju dróg prowadzących m.in. do miejscowości Okółek. Tam był ostatni tymczasowy obóz, gdzie przed egzekucją zgromadzono aresztowanych. O godzinie 17.00 zobaczymy rekonstrukcję historyczną tamtych wydarzeń. Pojawi się także możliwość włączenia się we wspólny śpiew pieśni patriotycznych.
Polityk PiS podkreśla, że główne obchody ku czci ofiar sowieckiej zbrodni sprzed 77 lat odbędą się w niedzielę (10.07).
O godzinie 11.00 rozpoczniemy uroczystości rocznicowe o wymiarze państwowym z ceremoniałem wojskowym. Najpierw msza świętą w kościele w Gibach, a następnie o 12.00 przemarsz pocztów sztandarowych, kompanii honorowych i wszystkich uczestników. A tam o 12:30 dalsza część - apel pamięci, salwa honorowa, złożenie kwiatów i zniczy oraz odegranie utworu „Śpij Kolego”.
Wydarzenie organizowane przez Związek Pamięci Obławy Augustowskiej z Lipca 1945 objęli patronatem m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Piknik edukacyjny oraz specjalne widowisko muzyczne "Lipcowi" rozpoczną czterodniowe obchody 77. rocznicy Obławy Augustowskiej.
Dzięki temu tematyka związana z tym wydarzeniem ma szansę trafić do młodych ludzi. To pomysł Instytutu Pileckiego.
Chodzi o ulicę biegnącą wzdłuż cmentarza od strony jeziora. Do tej pory nie miała ona nazwy.