Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | W Wigierskim Parku Narodowym po raz pierwszy udało się zarejestrować rysicę z młodym
Zrobiono to za pomocą fotopułapki. Kamera nagrała ją w rezerwacie ścisłym przy tamie bobrowej na rzece Kamionka.
Jak podkreśla rzecznik prasowy wigierskiego parku Wojciech Misiukiewicz, takie nagranie to rzadkość.
Widać kotkę i kociątko. Czują się najwyraźniej bezpiecznie. Rysie nie występowały tutaj tak często. Pracuję 23 lata w parku. Doniesienia o obecności rysia były pojedyncze. Ostatnio w 2014 rok. Jak jeszcze nie było fotopułapek, to ślady obecności rejestrowaliśmy pojedynczo. Raz, dwa razy na dekadę. Dopiero na przestrzeni ostatnich dwóch sezonów ryś się nam objawił. Mamy, jak przypuszczamy, samca i właśnie kotkę z kociakiem.
Obecność rysiej rodziny w wigierskim parku oznacza, że efekty przynoszą prowadzone tu działania.
Staramy się iść w stronę lasu pierwotnego. Te nasze zabiegi powodują, że lgną do nas zwierzęta. Wigierski park, po kampinoskim, jest najbardziej zabudowanym na 23 parki narodowe. Wydawałoby się więc nieprawdopodobne, by ryś - taki dziki, ostrożny zwierz mogły tu występować. Okazuje się jednak, że nasze prace realizujemy tak dobrze, że rysie zagościły u nas na stałe.
W trosce o te płochliwe zwierzęta pracownicy parku apelują do odwiedzających o to, by nie schodzili ze szlaków turystycznych i trzymali psy na smyczy.
To książki, które będą dostępne w miejscach, gdzie może odpocząć, schronić się przed deszczem czy naładować telefon.
Wczoraj (20.05) w nadwigierskim Bryzglu (gmina Nowinka) oficjalnie podpisano umowę na remont 13-kilometrowego odcinka Płociczno - Bryzgiel - Ateny. Na inwestycję złożyło się m.in. kilka samorządów.
Zapisywać można się on-line tylko do najbliższej niedzieli (16.05).