Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Suwałki. Mieszkania komunalne bez kontroli
Niejasne przepisy sprawiają, że mieszkania komunalne mogą stać puste. A czeka na nie blisko stu niezamożnych suwalczan.
Kierownik Działu Lokali Mieszkalnych ZBM Edyta Kimera- Lange przyznaje, że lokator może nie przebywać przez długi okres w lokalu, który wynajmuje.
Co do zasady lokator powinien zamieszkiwać lokal komunalny, jaki został mu przydzielony. Jednak jeśli zachodzi taka potrzeba, np. zawodowa, zdrowotna czy osobista, ma prawo wyjechać. W tym okresie lokator nie ma prawa podnajmować, wynajmować ani użyczać lokalu komunalnego żadnym osobom
Wystarczy w praktyce, że lokator pojawi się w mieszkaniu raz na 12 miesięcy. Lokale komunalne traktowane są więc często jako dodatkowe miejsce zamieszkania. Dotyczy to szczególnie osób pracujących za granicą lub w innych miastach. Mimo tego, że ich sytuacja materialna uległa znacznej poprawie, mogą dalej wynajmować mieszkanie, gdyż ich dochody nie zostaną w żaden sposób zweryfikowane.
Ustawa o ochronie praw lokatorów nie daje możliwości po zawarciu umowy weryfikacji dochodu lokatora z powodu polepszenia jego sytuacji materialnej
- dodaje Edyta Kimera-Lange. Tylko na czyjąś wyraźną skargę Zarząd Budynków Mieszkalnych może ustalić, czy lokal komunalny jest faktycznie zamieszkiwany. Liczy się natomiast przede wszystkim to, by czynsz był opłacony na bieżąco.
Augustowscy radni mają wątpliwości i pytają o sprawę burmistrza. Twierdzą przy tym, że sytuacji, gdy lokale komunalne zajmują osoby dobrze sytuowane jest więcej.
Dwa komunalne mieszkania przyznał sportowcom prezydent Suwałk. Tymczasem na podobne lokale czeka w mieście prawie 100 osób.