Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Teatralny dzień reporterski w Polskim Radiu Białystok
Spektakle teatralne, czytanie dramatów, nocne zwiedzanie opery - osiem podlaskich instytucji zaprasza do wspólnego świętowania Międzynarodowego Dnia Teatru.
W ramach ogólnopolskiej akcji "Dotknij Teatru" widz raz w roku dostaje szansę poznania teatru "od kuchni". Łowcy wrażeń mogą wybrać się na "Upiorny spacer" - w czwartek (27.03) i piątek (28.03) w OiFP dwie godziny przed północą można będzie zajrzeć za kulisy, spotkać się z aktorami grającymi w musicalu. Na taką wycieczkę trzeba się wcześniej zapisać. Natomiast zwiedzanie bez limitu gmachu przy Odeskiej zaplanowano w niedzielę (30.03) od 12:00 do 14:00.
O 9:00 rozpoczęły się warsztaty dla najmłodszych w supraskim Wierszalinie - to teatralny elementarz dla 3-4-latków. A o 10:00 mieszkańcy Łomży będą mogli porozmawiać z twórcami "Baśni o rycerzu bez konia", dotknąć scenografii, a nawet wejść na scenę, spróbować samemu poprowadzić lalkę.
W Białymstoku największe atrakcje - wieczorem i w najbliższy weekend. Przyszli aktorzy zagrają na szkolnej scenie Akademii Teatralnej - "Pancernych". Spektakl, którego akcja dzieje się na zapleczu serialu o słynnej załodze czołgu "Rudy 102".
W Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury możemy od czwartku (27.03) oglądać lalki z ponad dwudziestu krajów świata. Wernisaż o 18:00. W piątek (28.03) w Białostockim Ośrodku Kultury MaMa Perform, czyli widowisko o macierzyństwie i stereotypach z nim związanych i wyobrażeniach. Ten spektakl możemy zobaczyć o 18:00 za darmo.
W sobotę (29.03) teatralna gra miejska - start w południe na placu przed Teatrem Dramatycznym. Jej uczestnicy w różnych punktach miasta znajdą listy zadań do wykonania. Będą to między innymi zagadki związane z teatralną historią Białegostoku czy proste zadania aktorskie.
Niedziela to Dni Otwarte i szansa zajrzenia za kulisy Teatru Dramatycznego, Białostockiego Teatru Lalek i Teatru Lalki i Aktora w Łomży.
70-lecie istnienia sceny w Teatrze Dramatycznym
To największy teatr w regionie - ma cztery sceny, na głównej widowni jeden spektakl może oglądać 500 osób. Zaczynali tu najwięksi: Czesław Wołłejko, Hanka Bielicka, Zygmunt Kęstowicz. W 2014 roku Teatr Dramatyczny świętuje jubileusz 70-lecia istnienia sceny. Dorota Sokołowska razem z Martyną Zaniewską z teatru zajrzały do zakątków, które zwykle są ukryte przed oczami widzów. Relacja do odsłuchania poniżej.
Siedziba Wierszalina wymaga pilnego remontu
Coraz bardziej nerwowa jest sytuacja w Teatrze Wierszalin w Supraślu. Siedziba teatru od dawna nie była remontowana, a wszystko dlatego, że wciąż nieuregulowana jest sytuacja prawna budynku. Od 5 lat zarząd województwa stara się dojść do porozumienia z władzami Supraśla, bowiem budynek i działka są własnością gminy.
(og, ds/lep, mk, zmj)
Zobacz też:
Białystok: "Piotruś i wilk"