Radio Białystok | Wiadomości | Ćwiczenia żołnierzy przy polsko-białoruskiej granicy
Większego niż zwykle ruchu wojsk należy się spodziewać w najbliższych dniach przy polsko-białoruskiej granicy. Żołnierze z Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Podlasie organizują ćwiczenia "Żubr 23".
Żołnierzy podczas ćwiczeń "Żubr 23" będzie można spotkać na drogach, w miastach i w lasach wschodniej Polski. Żołnierze z Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Podlasie wspomagają we wschodnich województwach Straż Graniczną w ochronie polsko-białoruskiej granicy.
Organizowane od piątku (27.10) ćwiczenia mają pozwolić żołnierzom jeszcze lepiej poznać ten teren - mówi szef sztabu Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Podlasie płk Roman Brudło.
Naszym zasadniczym celem obecności w tej części Polski jest również poznanie terenu, więc ćwiczenie Żubr będzie odbywało się w terenie, w którym żyją mieszkańcy tych województw. Należy się nas spodziewać, łącznie z pojazdami wojskowymi, nasilonym ruchem w południowej części województwa podlaskiego, północnej część województwa lubelskiego i zachodnich powiatach województwa mazowieckiego - mówi płk Roman Brudło.
Płk Roman Brudło apeluje o zachowanie bezpiecznych odstępów od kolumn wojskowych i nie zajeżdżanie drogi pojazdom.
Jak podają żołnierze celem tych ćwiczeń jest "zacieśnianie współpracy Wojska Polskiego z administracją rządową oraz doskonalenie prowadzenia działań taktycznych przez pododdziały WZZ Podlasie.
Najważniejszym zadaniem będzie sprawdzenie zdolności do realizacji zadań bojowych przez pododdziały, w tym do wykonania zadań ogniowych. Wiąże się to ze wzmożonym ruchem pododdziałów żołnierzy i sprzętu wojskowego po drogach, terenach zurbanizowanych i terenach leśnych - podają przedstawiciele WZZ Podlasie.
W ćwiczeniach udział wezmą Wojska Lądowe, Siły Powietrzne, Wojska Obrony Terytorialnej i Wojska Obrony Cyberprzestrzeni. Część ćwiczeń będzie też się odbywała na poligonie w Orzyszu.
- Pracuję z nimi codziennie z racji tego, że koordynuję proces odtwarzania jednostek wojskowych na wschód od Wisły. To są świetni fachowcy, bardzo długo służą w wojsku, są po misjach w Iraku, w Afganistanie, więc wiedzą też, w jaki sposób funkcjonują wojska w innych krajach - mówi wiceminister o generałach Kukule i Kliszu.
- Bardzo się cieszę, że znaczna część społeczeństwa tutaj na Podlasiu rozumie kwestię dotyczącą bezpieczeństwa i bardzo podkreśla i docenia to, że tutaj jesteśmy. Wielu ludzi naprawdę nam kibicuje i nas wspiera.
W czwartek (3.08) w Suwałkach spotkali się premier Mateusz Morawiecki oraz prezydent Litwy Gitanas Nauseda. Z kolei w Białymstoku minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wziął udział w odprawie z żołnierzami Wojska Polskiego.
Przeprawę przez rzekę w asyście lotnictwa ćwiczyli w środę (10.05) na poligonie w Nowogrodzie żołnierze z Polski i Rumunii.
"Budujemy technologie XXI wieku - kupujemy F-35, Himarsy, Abramsy, również będą te polskie produkty realizowane wspólnie z Koreą Południową. To wszystko wskazuje na to, że polska armia jest najnowocześniejsza na świecie. Nie ma w tym ani odrobiny przesady" - mówił w Polskim Radiu Białystok gen. Roman Polko.
To oferta dla ochotników, którzy chcą zobaczyć, jak wygląda służba wojskowa. 16-dniowe szkolenie dla chętnych to najnowsza propozycja Ministerstwa Obrony Narodowej.
Chcemy przeszkolić jak najwięcej osób w zakresie podstawowych umiejętności - obsługi broni, pomocy medycznej, by właściwie odnaleźć się w sytuacji kryzysowej - mówił wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak podczas inauguracji drugiej edycji projektu "Trenuj z wojskiem w ferie".
Napad na konwój i pomoc poszkodowanym żołnierzom - tak wyglądał scenariusz ćwiczeń wojskowych, które odbyły (25.11) się w okolicach miejscowości Płociczno na Suwalszczyźnie.
Więcej niż zwykle żołnierzy będzie w ten weekend (16-18.09) w strefie przy granicy z Białorusią. 800 terytorialsów i żołnierzy wojsk lądowych rozpoczyna trzydniowe ćwiczenia taktyczne KOP-22.