Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Mimo planu budowy kotłowni na biomasę, władze Sejn rozważają modernizację również tej na węgiel
autor: Katarzyna Turowicz
Obecnie zaopatruje ona w ciepło budynki podłączone do miejskiej sieci. Obsługuje ją Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej.
Mówiła o tym podczas ostatniego posiedzenia komisji stałych rady kierownik miejskiego referatu rozwoju przestrzennego i gospodarczego Dominika Sidor.
Zastanawiamy się nad modernizacją istniejącej kotłowni. To zapewniłoby w razie potrzeby możliwość uruchomienia większej mocy, która w szczytowych momentach może być potrzebna. Powinniśmy zabezpieczyć się na takie ewentualności.
Dominika Sidor dodała, że część mieszkańców jest też zainteresowana przyłączeniem do miejskiej sieci.
Mieliśmy wizytę mieszkańców nowo wybudowanej części ulicy Wojska Polskiego, którzy są bardzo zainteresowani podłączeniem do miejskiego systemu ciepłowniczego. W najbliższych dniach na pewno wpłyną od nich wnioski w tej kwestii. To jest też zbieżne z naszymi planami na najbliższe lata. Chcemy wyjść mieszkańcom naprzeciw. Jeżeli udałoby się zdobyć także dofinansowanie na budowę węzłów cieplnych, to byłby duży sukces.
Miasto zamierza zdobyć pieniądze na modernizację kotłowni z programu Feniks.
Natomiast jeśli chodzi o obiekt na biomasę, obecnie trwają prace projektowe. Urzędnicy liczą, że do końca kwietnia uda się zdobyć pozwolenie na budowę.
Po trzech nieudanych próbach Ratuszowi w końcu udało się znaleźć wykonawcę, który za niecałe 8 mln zł wybuduje ciepłownię na biomasę.
Fiaskiem zakończył się przetarg, w którym najniższe oferty były o 1,3 mln zł wyższe niż miasto planowało zapłacić za budowę ciepłowni.
Augustowianie zastanawiają się, dlaczego z komina miejskiej ciepłowni leci czarny dym. Powołują się przy tym na zapewnienia władz spółki, że produkujący go piec na węgiel został wygaszony, a ciepło pochodzi ze spalania biomasy.
Dzięki nowej miejskiej kotłowni i nowemu ciepłociągowi sejnianie mogliby płacić mniej za ogrzewanie.