Radio Białystok | Wiadomości | Wiadomości Łomża | PKP przekaże grunty na program Mieszkanie Plus w Białymstoku i Łomży
W Łomży i Białymstoku bloki w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus zostaną wybudowane na gruntach przekazanych przez PKP.
Umowę w tej sprawie podpisały w środę (8.02) w Poznaniu BGK Nieruchomości, PKP SA i kolejowa spółka deweloperska XCity Investment.
- Rozpoczynamy dziś pierwszy etap naszej współpracy z PKP. Wstępnie wyselekcjonowaliśmy 17 lokalizacji w 10 miastach, ale docelowo jesteśmy zainteresowani inwestycjami w około 70 miastach, w których PKP posiada nieruchomości. Wkrótce poddamy te grunty szczegółowym analizom - poinformował członek zarządu BGK Nieruchomości Bartłomiej Pawlak.
Teren przy ul. Zwycięstwa w Białymstoku i Sikorskiego w Łomży
W przypadku Białegostoku PKP S.A. zaproponowała tereny przy ul. Zwycięstwa. Natomiast w Łomży przy ul. Gen. Władysława Sikorskiego.
- Obecnie teren zarządzany przez PKP jest niewykorzystany i bardzo zaniedbany. Nie przynosi chluby naszemu miastu - mówi Łukasz Czech z biura prasowego Urzędu Miasta w Łomży. - To wpisuje się w pomysł rewitalizacji tego terenu poprzez też przebudowę dworca autobusowego i budowę sąsiadującej obok ulicy kolejowej - podkreśla.
Ma powstać nawet 40 tys. mieszkań
Na ok. 250 ha może powstać nawet ok. 40 tys. mieszkań. - Zapewne liczby te zostaną zweryfikowane. Dokładne dane będą znane po analizie chłonności terenów i uwarunkowań wynikających z zapisów miejscowych planów, a także po przygotowaniu ostatecznych koncepcji architektonicznych - dodał Bartłomiej Pawlak z BGK Nieruchomości.
"Trzeba stworzyć podwaliny małych miast"
- Mamy nadzieję, że na przełomie roku będziemy mogli (...) próbować rozpocząć procesy inwestycyjne, ponieważ trzeba mieć na uwadze, że do tych procesów musimy się przygotować: nie mamy zestandaryzowanych ani planów osiedli, ani budynków. Przede wszystkim pierwszą rzeczą, którą trzeba zaprojektować i wykonać to jest uzbrojenie terenu (...) trzeba stworzyć podwaliny małych miast, miasteczek ze stworzeniem własnej infrastruktury miejskiej - podkreślił.
Tanie lokale na wynajem
Program Mieszkanie Plus przewiduje budowę tanich lokali na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności, gdzie średni czynsz, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, w mieszkaniu na wynajem ma wynieść od 10 do 20 zł za metr kwadratowy, a w opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania ma być to ok. 12 do 24 zł za metr kwadratowy.
Mieszkania mają być budowane m.in. na gruntach wniesionych do Narodowego Funduszu Mieszkaniowego przez Skarb Państwa i gminy. Operacyjne prowadzenie inwestycji i zarządzanie powstałymi zasobami lokalowymi będzie koordynować Narodowy Operator Mieszkaniowy - obecnie funkcję tę pełni BGK Nieruchomości. Celem rządu jest, aby w 2030 r. liczba mieszkań przypadających na 1 tys. mieszkańców osiągnęła średnią unijną, czyli 435 mieszkań, wobec średniej 363 mieszkań obecnie.
(PAP, pw, mg/zmj)