Radio Białystok | Wiadomości | Minister rolnictwa rozmawiał z podlaskimi rolnikami o ich największych problemach
Susza, rosnące ceny produkcji i konkurencja z ukraińskim rolnictwem. To główne problemy, jakie zgłaszali podlascy rolnicy na spotkaniu z ministrem rolnictwa w Białymstoku.
Szef resortu rolnictwa objeżdża wszystkie regiony w Polsce, by dowiedzieć się, z jakimi problemami mierzą się właściciele gospodarstw. W Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim spotkał się z rolnikami z Podlaskiej Izby Rolniczej.
Siekierski: Polska za dalszym przeglądem Zielonego Ładu
Czesław Siekierski przypomniał, że po protestach rolników Polska przedłożyła Unii Europejskiej podnoszone przez nich problemy związane z Europejskim Zielonym Ładem i opłacalnością produkcji. Dodał, że w pierwszym półroczu przyszłego roku Polska będzie przewodniczyć Radzie UE i wtedy będzie dalej przedstawiać propozycje dotyczące Zielonego Ładu, ale też współpracy z Ukrainą.
Chcemy wnieść swoje propozycje związane z dalszym przeglądem Zielonego Ładu, związane z zasadami współpracy UE z Ukrainą, jeśli chodzi głównie o sprawy związane z liberalizacją handlu. Bo przecież wiemy, jakie potężne możliwości i potencjał ma rolnictwo ukraińskie. Chcemy wpłynąć na negocjacje UE z Ukrainą także w sprawach bieżących oraz jeśli chodzi o przyszłą integrację Ukrainy z Unią Europejską - powiedział Siekierski na konferencji prasowej.
W Podlaskiem cierpi branża mleczarska
Wiceprezes Podlaskiej Izby Rolniczej Marek Siniło powiedział, że sytuacja w mleczarstwie generalnie się pogarsza. - Ceny skupu spadają, a mleczarnie również mają problemy ze sprzedażą swoich produktów po opłacalnych cenach - zwrócił uwagę. Jak dodał, rolnicy postulują, aby KE przeprowadziła np. interwencyjny skup mleka w proszku po aktualnych cenach. - To by naszym zdaniem przynajmniej na jakiś czas ustabilizowało sytuację - uważa Siniło.
Wiceprezes PIR dodał, że rolnicy obawiają się konkurencji w mleczarstwie z Ukrainą. Zaznaczył, że rolnicy, obecnie eksportujący na Ukrainę obawiają się, że w ciągu kilku lat mogą stracić i ten rynek. - To dla naszego mleczarstwa byłby potężny cios - powiedział Siniło. I zwrócił też uwagę na spore obciążenia biurokratyczne dotyczące wnioskowania o unijne dopłaty do produkcji oraz na brak konkretnych rozwiązań systemowych.
Spotkania we wszystkich regionach
W Białymstoku minister rozmawiał także m.in. np. o konsolidacji kredytów dla rolników i o gospodarce wodnej w rolnictwie. Wizyta w Białymstoku była ósmym spotkaniem ministra z rolnikami. Docelowo podobne wydarzenia odbędą się we wszystkich regionach.