Radio Białystok | Gość | Agnieszka Maliszewska [wideo] - dyrektor Polskiej Izby Mleka

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektor Polskiej Izby Mleka

1.03.2024, 08:39, akt. 15:08

- W przypadku zamknięcia granicy branży mleczarskiej grozi utrata kolejnego rynku zbytu. Oznaczałoby to trudności finansowe dla wielu eksporterów, którzy nastawieni są na produkcję właśnie na ukraiński rynek, ale też doprowadziłoby do konieczności obniżenia cen płaconych rolnikom za mleko.

Agnieszka Maliszewska, fot. Joanna Szubzda
Agnieszka Maliszewska, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z Agnieszką Maliszewską rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W związku z rolniczymi protestami zablokowany jest dojazd do przejść granicznych. Blokadą granicy grożą też Ukraińcy. A to będą następne problemy dla rolników. Jak to wpływa na sytuację w branży mleczarskiej?

Z dyrektor Polskiej Izby Mleka Agnieszką Maliszewską rozmawia Renata Reda.




 Renata Reda: Polska Izba Mleka i Związek Przedsiębiorstw Mleczarskich Ukrainy apelują do premierów i ministrów rolnictwa obydwu krajów o niezamykanie granicy. Liczycie, że wasz głos będzie się liczył?


Agnieszka Maliszewska: Taki jest cel podpisania tego apelu, dlatego że my widzimy już, że po raz kolejny mleko staje się języczkiem u wagi w dyskusji pomiędzy stroną polską i ukraińską, w sytuacji, kiedy na granicy mamy niepokoje, protesty, blokady.

Dlaczego mleko jest takim języczkiem u wagi? Dlatego, że my jako polski sektor mleczarski na rynku ukraińskim jesteśmy dość mocnym akcentem. Patrząc na ukraińskie półki, możemy czasami pomyśleć, że jesteśmy w polskich sklepach, tak dużo jest tam naszych polskich produktów.


To wasz trzeci rynek zbytu.


To nasz bardzo znaczący rynek zbytu. Dostarczamy tam jogurty, twarogi, sery, które są naprawdę bardzo, ale to bardzo rozpoznawalne. Ukraińscy konsumenci cenią nasze produkty nie tylko ze względu na walory smakowe, ale też na tę rozpoznawalność, która jest już od wielu lat. Dlatego tak trudne byłoby dzisiaj przyjęcie decyzji ze strony rządu, polskiego czy ukraińskiego, o tym, że rynek ten mógłby być utracony, szczególnie tu na Podlasiu, kiedy tak dużo firm nastawionych jest właśnie na eksport do Ukrainy.


Co wam grozi w przypadku zamknięcia granicy?


Grozi nam poważna konsekwencja utraty kolejnego rynku zbytu. Dlaczego kolejnego? Dlatego, że pandemia też trochę zmieniła sytuację w rynkach eksportowych. Utrata tego rynku oznaczałaby, najkrócej rzecz ujmując, trudności finansowe dla wielu tych eksporterów, którzy nastawieni są na produkcję przede wszystkim właśnie na ukraiński rynek, ale też oznaczałaby konieczność obniżenia cen płaconych za mleko rolnikom. A jak wiemy, to te ceny, które płacimy jako zakłady i spółdzielnie, stanowią ogromną część kosztów każdego zakładu.

Natomiast jeżeli zapytamy rolników o to, czy to jest wystarczająca cena, pomimo tego, że na Podlasiu płacimy najwięcej w Polsce, to i tak rolnicy powiedzą, że nie, że cena jest niewystarczająca. Więc dodatkowa sytuacja utraty tego rynku wiązałaby się niestety z koniecznością obniżenia tej ceny, którą utrzymują rolnicy.


A czy możecie liczyć na dotychczasowe rynki zbytu, jak na przykład Chiny?


To jest taka trudność, która w tym momencie wynika przede wszystkim z logistyki dostarczania tych towarów. Zobaczmy, co się dzieje na mapie świata - mamy dzisiaj w zasadzie zamknięty albo prawie zamknięty, bo trudny do użytkowania, Kanał Sueski. Mamy trudne inne szlaki morskie ze względu na toczące się działania wojenne na tych terenach.

Rynek chiński został też troszkę poturbowany przez pandemię. Utraciliśmy tam też część naszego rynku mleka UHT, które cieszyło się i cieszy się nadal zainteresowaniem, ale niestety zmuszeni jesteśmy do tego, by poszukiwać kolejnych rynków zbytu, co nie jest takie łatwe, dlatego że nie jesteśmy jedynym krajem, który poszukuje nowych rynków zbytu dla swoich produktów.

A zatem, jeszcze raz wspomnę, utrata ukraińskiego znaczącego z naszego punktu widzenia rynku zbytu byłaby rzeczywiście dość dużym uszczerbkiem, jeżeli chodzi o sytuację kryzysową w polskim sektorze mleczarskim, bo ona cały czas jest.


Jaki ten rok będzie dla branży mleczarskiej w Polsce?


To będzie kolejny bardzo trudny rok. To będzie kolejny rok, gdzie część zakładów, tak jak w 2023 r., czy część spółdzielni po prostu tego nie wytrzyma.


Tych malutkich.


Nie wytrzyma wysokich kosztów produkcji.


Połączy się z dużymi, czy w ogóle zniknie z mapy?


Albo się połączy, jeżeli zdąży się połączyć, albo po prostu zniknie z mapy. Patrzmy też na to, że ten proces konsolidacji, który mieliśmy w latach 90., a nawet na początku lat 2000, nie przebiega już teraz tak samo jak wcześniej. Obecnie nie mamy tej sytuacji tak komfortowej jak wtedy i nikt nie chce przejąć zakładów, które są bankrutami. I to jest oczywista oczywistość.


Czy poradzicie sobie z unijnymi przepisami, z Zielonym Ładem?


Ten dokument dotyka również sektora mleczarskiego i jesteśmy od samego początku opublikowania i jego ogłoszenia zdecydowanie za tym, żeby wprowadzić to w sposób bardziej przemyślany, bardziej racjonalny. Zrobiliśmy nawet ocenę skutków tego dokumentu na samym początku jego pojawienia się i tam wskazaliśmy jednoznacznie, że będzie to dokument niekorzystny.

Te scenariusze, które zostały przedstawione, będą prowadziły do tego, że tak naprawdę ograniczenie produkcji rolnej, także produkcji zwierzęcej skutkować będzie tym, że ilość produkowanego mleka będzie cały czas się zmniejszała, ceny będą rosły, a my jako konsumenci będziemy musieli za to płacić więcej.

Zielony Ład jest więc dokumentem absolutnie niekorzystnym również z punktu widzenia sektora mleczarskiego.


Na jakie działania liczycie ze strony rządu?


Przede wszystkim chcemy, żeby rząd z nami rozmawiał, żeby zobaczył, że my jako sektor mleczarski, przez te działania, które podjęliśmy z ukraińskim sektorem mleczarskim, chcemy budować most, a nie je burzyć. My nie chcemy wylewać rzeki mleka na ulicę, tylko chcemy pokazać, jakie rzeczywiście są trudności.

Już w poniedziałek będę miała spotkanie na ten temat z wiceministrem Stefanem Krajewskim. Będziemy też rozmawiać o kilku możliwych i potencjalnych scenariuszach. Mam nadzieję, że wiceminister z Podlasia, z naszego mlecznego rejonu, będzie ten problem rozumiał bardzo dobrze.

Jesteśmy oczywiście w kontakcie cały czas, ale musimy też mieć wsparcie w zakresie promocji, dyplomacji handlowej. O tym między innymi będziemy rozmawiali. Bo jeżeli oczekujemy tego, że rząd chce nas wesprzeć, to rząd powinien przede wszystkim dać nam możliwości otwarcia nowych rynków, szybkiego uzgadniania świadectw weterynaryjnych, tego, żebyśmy mogli jak najszybciej sprzedawać nasze produkty na rynkach, na których jeszcze nie jesteśmy.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




Wiesława Burnos, fot. Joanna Szubzda

Wiesława Burnos

wicemarszałek województwa podlaskiego
16.12.2024

Połączenie czterech dużych placówek ochrony zdrowia w jedną spółkę to temat, który ostatnio wzbudził wiele emocji wśród mieszkańców naszego regionu i polityków. Chodzi o plany konsolidacji szpitala wojewódzkiego w Białymstoku, szpitala psychiatrycznego w Choroszczy, Białostockiego Centrum Onkologii i Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku. Na ile realizacja tego pomysłu jest realna i dlaczego jest to rozważane?

prof. Mirosław Ratkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Mirosław Ratkiewicz

z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.
16.12.2024

W Podlaskiem wciąż dochodzi do wielu wypadków z dzikimi zwierzętami. W tym roku było ich już około 900. Wiele jest wypadków z łosiami, jeleniami, zdarzają się też z żubrami. Małych zwierząt takich jak jeże, lisy, kuny, wiewiórki, a nawet ptaki nikt nie liczy.

Agnieszka Maliszewska, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektor Polskiej Izby Mleka
16.12.2024

- Nie liczmy na to, że ceny masła będą drastycznie spadały, dlatego że ceny masła rosną na całym świecie - mówi Agnieszka Maliszewska.


Prof. Robert Ciborowski, 12.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Robert Ciborowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
14.12.2024

Polacy masowo korzystają z chwilówek - Biuro Informacji Kredytowej podało, że w ciągu roku wartość tych pożyczek wzrosła o blisko 50 procent. Przed świętami może być ich jeszcze więcej.

od lewej: Andrzej Bajguz, Mateusz Kurza i Jakub Pilat, 13.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

Mateusz Kurza i Jakub Pilat

organizator i prowadzący Charytatywny Koncert Świąteczny "Śledź Pingwina"
13.12.2024

To już świecka tradycja - niemal co roku w Białymstoku odbywa się Charytatywny Koncert Świąteczny "Śledź pingwina". W tym roku - z powodu dużego zainteresowania - w ten weekend będą nawet dwa koncerty w kinie Forum z udziałem ponad 20 lokalnych artystów.

prof. Joanna Sadowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Sadowska

historyk z Uniwersytetu w Białymstoku
13.12.2024

- To był szok. Kiedy widzi się tyle wojska na ulicach, w mundury przebiera się dziennikarzy, to pachnie krwią. I faktycznie ludzie się przerazili. Nie wiedzieli, co się wydarzy, więc na początku był to absolutny paraliż. I to jest efekt, o który chodziło - tak o stanie wojennym mówi prof. Sadowska.


Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, fot. Marcin Gliński

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz

minister Funduszy i Polityki Regionalnej
12.12.2024

- Płacimy za to, że sąsiadujemy z agresywnym reżimem. Naszym celem jest, żeby ta energia przedsiębiorczości miała wszelkie pole do działania i żeby ten obszar, który jest unikalny turystycznie, mógł dobrze funkcjonować. Stąd uruchomimy instrument preferencyjnego wsparcia inwestycyjnego - mówi minister.

Dominika Dębska, fot, Joanna Szubzda

Dominika Dębska [wideo]

laureatka Grand Press 2024, ze Studia Studia Reportażu i Dokumentu PRB
11.12.2024

- Na pewno temat granicy dla każdego dziennikarza jest bardzo kuszący. O wielu zagadnieniach związanych z kryzysem należałoby mówić z perspektywy wszystkich zaangażowanych stron. I właśnie taki był pomysł, żeby nie oceniać, nie polaryzować, tylko przyjrzeć się temu, co się dzieje na granicy - mówi Dominika Dębska.

Sylwia Wesołowska, fot. Joanna Szubzda

Sylwia Wesołowska

prezes Fundacji "Mali Wojownicy"
11.12.2024

- Dzięki nowym przepisom rodzice przede wszystkim zyskują dodatkowe tygodnie opieki nad dzieckiem w domu. Bo czasu, który nasze przedwcześnie urodzone dzieci spędzają w szpitalu, nie można nazwać urlopem. To jest czas walki o ich życie i zdrowie.


Prof. Joanna Zajkowska, 10.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Joanna Zajkowska

podlaski konsultant w dziedzinie epidemiologii
10.12.2024

- Jest to naturalny sezon, w którym notuje się zwiększoną liczbę zachorowań na infekcje górnych dróg oddechowych, które przenoszą się drogą kropelkową. Zawsze o tej porze mamy wzrost zachorowań, a w tej chwili bardzo dobrze identyfikujemy choroby - covid, grypę, RSV, mykoplazmę - mówi prof. Joanna Zajkowska.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
9.12.2024

- Zakładam, że żadna ze struktur rebelianckich nie była gotowa na to, żeby w ciągu dwóch tygodni wziąć odpowiedzialność za całe państwo - tak o sytuacji w Syrii mówi profesor Daniel Boćkowski.

Anna Tomulewicz, fot. Sylwia Krassowska

Anna Tomulewicz

Prezes Federacji Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok
9.12.2024

- Dzisiaj tak naprawdę wolontariusze są w każdym wieku. Bardzo dużo jest dorosłych wolontariuszy, czyli takich, którzy są po trzydziestce, czterdziestce. Sporo jest też młodzieży, która szuka różnych miejsc w swoim życiu - mówi Anna Tomulewicz.


Spotkanie z Pawłem Sołtysem, Festiwal Literacki Zebrane 2019, fot. Joanna Szubzda

Paweł Sołtys

muzyk, pisarz
8.12.2024

Jaki świat wskrzesza Paweł Sołtys "Pablopavo" w swojej mini-powieści "Sierpień"?

Małgorzata Sawicka-Żukowska, 6.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

dr Małgorzata Sawicka-Żukowska

Klinika Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku
6.12.2024

Rozpoczęła się kolejna akcja "O!piernicz raka". Jej celem jest zbiórka pieniędzy na zakup wyprawek dla dzieci, które czekają na przeszczep szpiku kostnego. Pomysłodawczynią akcji jest doktor Małgorzata Sawicka-Żukowska z Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku.

Jakub Adamski, fot. Marcin Gliński

Jakub Adamski

dyrektor Departamentu Współpracy Rzecznika Praw Pacjenta
6.12.2024

- Zabiegamy o przedmiot edukacja zdrowotna od lat. Nie wiem, czy jest ważniejsza rzecz, którą dla zdrowia Polaków możemy zrobić. Oczywiście jest to działanie przyszłościowe w tym sensie, że bezpośrednimi beneficjentami są dzieci, ale daje nam to nadzieję, że w przyszłości ich zdrowie będzie zdecydowanie lepsze" - mówił w Polskim Radiu Białystok dyrektor Departamentu Współpracy Rzecznika Praw Pacjenta Jakub Adamski.


Krzysztof Jakubowski i Paulina Kiluk, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jakubowski i Paulina Kiluk

komendant ZHP Chorągwi Białostockiej i wolontariuszka Związku Harcerstwa Polskiego Chorągwi Białostockiej
5.12.2024

- Ja pomagam bezinteresownie, ale też dużo otrzymuję pracując na rzecz drugiego człowieka. Na pewno wzmacnia to pewność siebie, daje dużo doświadczenia - mówiła w Polskim Radiu Białystok wolontariuszka Paulina Kiluk.

gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka

komendant podlaskiego oddziału Straży Granicznej
4.12.2024

- Wzmocnienia bariery uniemożliwiają obecnie jej rozginanie i tak naprawdę przekroczenia granicy mogą się odbywać wyłącznie górą lub podkopami, ale skuteczność nasza jest teraz praktycznie stuprocentowa.

Marek Sakowicz, 3.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

Marek Sakowicz

prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku
3.12.2024

- Wstrzymanie przyjmowania wniosków do programu Czyste Powietrze nie jest równoznaczne z jego zamknięciem. Wszystkie wnioski, które napłynęły do 28 listopada, będą rozpatrywane - mówił w Polskim Radiu Białystok Marek Sakowicz.


Agnieszka Krokos-Janczyło, 2.12.024, fot. Barbara Sokolińska

Agnieszka Krokos-Janczyło

podlaska kurator oświaty
2.12.2024

- Podstawa programowa nowego przedmiotu jest zbudowana na miarę dzisiejszych czasów. Ma holistycznie uczyć dziecko jeśli chodzi o edukację zdrowotną, a takim tematem jest m.in. edukacja seksualna - mówi Agnieszka Krokos-Janczyło.

Ewa Swoboda, fot. Joanna Szubzda

Ewa Swoboda

lekkoatletka
1.12.2024

- Uważam, że jeśli chce się być najlepszym, to trzeba trenować z najlepszymi. Podlasie Białystok jest chyba teraz najlepszym klubem pod względem sportowym, bo jest tutaj Natalia Bukowiecka i Wojtek Nowicki. I ciepłość - jestem też w szoku, że jesteście tacy kochani i otwarci.

Iwona Rusek, fot. Sylwia Krassowska

Iwona Rusek

profesor Uniwersytetu w Białymstoku
1.12.2024

- Barbara Radziwiłłówna pewnego razu pojawiła się w mojej głowie i już nie chce z niej wyjść. Interesuje mnie jej ciało - to, które jest wyobrażone i to rzeczywiste. Stąd pomysł na książkę - mówi Iwona Rusek .


dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
29.11.2024

W przyszłym tygodniu rozpoczną się próbne egzaminy dla ósmoklasistów i maturzystów. Przygotowują m.in. wydawnictwa. Które są najbardziej wiarygodne?

Ewa Gruszewska, fot. Sylwia Krassowska

Ewa Gruszewska

z Wydziału Ekonomii i Finansów Uniwersytetu w Białymstoku
29.11.2024

- Powinniśmy kupować na bieżąco, a nie robić zapasy. Z całą pewnością im bliżej świąt, tym wiele produktów będzie po prostu tańszych - mówi Ewa Gruszewska.

Edyta Halicka, fot. Marcin Gliński

Edyta Halicka

wiceprezes Okręgu Podlaskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego
28.11.2024

- Chodzi nam o to, żebyśmy byli odpolitycznieni. Nieważne, jaki rząd rządzi - pieniądze nauczycieli nie mogą być z tym związane. Chcemy, żeby to szło ze średnią krajową - mówiła w Polskim Radiu Białystok Edyta Halicka.


Jacek Piorunek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Piorunek

z zarządu województwa podlaskiego
27.11.2024

Czy w Podlaskiem powstanie Xylopolis? - W tej chwili mamy ponad 20 jednostek kultury, na które wydajemy prawie 190 mln zł. Najważniejsze dla nas są ochrona zdrowia, budowa dróg, infrastruktury, dopiero później możemy mówić o kulturze.

Ania Karwan, fot. Joanna Szubzda

Ania Karwan

piosenkarka
26.11.2024

- Na koncertach możecie Państwo usłyszeć rzeczy, które nie będą doskonałe i nie będą perfekcyjne, ale będą bardzo prawdziwie z serca - mówi Ania Karwan.

Urszula Chrzanowska, fot. Joanna Szubzda

Urszula Chrzanowska

konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa pediatrycznego
26.11.2024

Takiej liczby chorych na krztusiec w Polsce nie było od wielu lat. NFZ alarmuje, że w porównaniu do ubiegłego roku nastąpił 35-krotny wzrost. Czy grozi nam epidemia?


Krzysztof Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Truskolaski

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
25.11.2024

Dwie największe partie polityczne odkryły karty przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi. W prawyborach organizowanych przez Koalicję Obywatelską zdecydowanie wygrał Rafał Trzaskowski.

Mirosław Lech, fot. Sylwia Krassowska

Mirosław Lech

wójt gminy Korycin
25.11.2024

- Te wybory nauczyły mnie pokory. Poznałem ludzi, którzy do tej pory ukrywali swoją twarz. Otrzymałem też ogromne wsparcie od mieszkańców, moich przyjaciół. To jest bardzo cenne - mówi Mirosław Lech.

Martyna Zaniewska, fot. Marcin Gliński

Martyna Zaniewska

nowa dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
24.11.2024

- Z jednej strony przede mną ogromna zmiana, ale z drugiej to cały czas funkcjonowanie w sferze, o której zawsze marzyłam, w sferze kultury, miasta i bardzo się z tego cieszę - mówiła w Polskim Radiu Białystok Martyna Zaniewska.


prof. Mirosław Ratkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Mirosław Ratkiewicz

profesor z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
22.11.2024

- Coraz więcej dzikich zwierząt pojawia się w mieście, bo one też lubią "śmieciowe" jedzenie. Lisy, jeże, kuny, ale też większe - jak jelenie sarny, dziki czy łosie przechadzają się ulicami, zaglądają do naszych ogrodów - mówi prof. Mirosław Ratkiewicz.

Marta Kosior-Kazberuk i Mirosław Marczewski, fot. Joanna Szubzda

Mirosław Marczewski i Marta Kosior-Kazberuk

dyrektor Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i rektor Politechniki Białostockiej
22.11.2024

Erasmus+ kojarzy się głównie z wyjazdami studentów za granicę do partnerskich uczelni, ale nowe Centrum przy Politechnice Białostockiej będzie wspierało w organizowaniu takich wyjazdów nie tylko studentów, ale też uczniów szkół podstawowych, przedsiębiorców czy nauczycieli.

Przemysław Tuchliński, fot. Marcin Gliński

Przemysław Tuchliński

prezes Wodociągów Białostockich
21.11.2024

- Codziennie piję wodę z kranu. Z jednej strony jest ona chlorowana, ale też ozonowana. Jest cały czas monitorowana. Białostocka kranówka jest jedną z lepszych wód, jeżeli chodzi o wodę dostępną w sieci w Polsce. Jest bezpieczną wodą - zapewnia Przemysław Tuchliński.


Tadeusz Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku
20.11.2024

- Po raz pierwszy dochody Białegostoku sięgną prawie 3 mld 100 mln złotych, a wydatki 3 mld 325 mln zł. Ale wreszcie finanse samorządowe stają na nogi. Zmieniły się zasady finansowania i stąd te wzrosty - mówił w Polskim Radiu Białystok Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

członek RPP, ekonomista z UwB
19.11.2024

- Nie ma perspektyw na to, żeby stopy procentowe miały być podnoszone w najbliższym czasie, jest perspektywa na obniżkę - mówi Henryk Wnorowski.

Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski

wiceminister rolnictwa
18.11.2024

- Obserwując to, co się dzieje z przepisami unijnymi, że polscy, europejscy rolnicy są coraz bardziej "dociskani" różnego rodzaju wymogami, które muszą spełnić, to ta umowa pomiędzy UE a krajami Mercosur niesie wiele niekorzystnych następstw - uważa Stefan Krajewski.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok