Radio Białystok | Wiadomości | Przedstawiciele Polski i Ukrainy podpisali porozumienie o współpracy branż mleczarskich
Porozumienie o zacieśnieniu współpracy branż mleczarskich Polski i Ukrainy podpisali w Białymstoku przedstawiciele obu krajów. Chodzi m.in. o pomoc ukraińskim przedsiębiorcom w spełnianiu europejskich norm i standardów żywienia. Memorandum zakłada też współpracę na rzecz wejścia Ukrainy do Unii Europejskiej.
Inicjatorzy porozumienia o zacieśnieniu współpracy branż mleczarskich Polski i Ukrainy podkreślają, że Memorandum jest bardzo ważne dla obu stron.
Podpisane Memorandum jest wyraźnym sygnałem dla administracji polskiej i ukraińskiej. Jest też wyraźnym sygnałem dla naszych kolegów z innych krajów UE, że polski sektor mleczarski chce pełnić rolę lidera w zakresie wymiany wiedzy i informacji odnośnie dzielenia się naszym doświadczeniem w wejściu Ukrainy do UE. Wiemy, że jest to proces długi, że przed Ukrainą jeszcze wiele lat zanim nastąpi integracja. Ale chcemy też mówić o tym, że jeżeli mamy ze sobą konkurować, to na zasadach równych. Nasze warunki produkcji i przetwórstwa muszą być jednolite. Chcemy współpracować, chcemy ze sobą dzielić informacje, chcemy dzielić się wiedzą i doświadczeniem, chcemy wspólnie budować nasze pozycje na rynkach krajów trzecich. Między innymi o tym jest Memorandum - tłumaczy dyrektor biura Polskiej Izby Mleka Agnieszka Maliszewska.
- Wspólne działania mogą też wzmocnić konkurencyjność branży mleczarskiej obu krajów na rynku międzynarodowym - dodaje Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stefan Krajewski.
Współpraca tego typu jest nam potrzebna, a także powinno nam zależeć, aby produkty zarówno z Ukrainy jak i z Polski trafiały na rynki trzecie oraz na tym, żeby wspólnie budować ten potencjał. Mamy swoje doświadczenia - 20 lat temu, kiedy wchodziliśmy do Unii Europejskiej też konfrontowaliśmy się z krajami, które już tam funkcjonowały. Skorzystaliśmy z tego, wykorzystaliśmy potencjał i wtedy również istniała obawa krajów UE czy jeśli Polska wejdzie do Unii, to zagrozi tym rynkom. Tak się nie stało i to również jest szansą na współpracę. Wspieramy Ukrainę od początku wojny, współpracujemy w wielu obszarach. W kwestii rynku mleka - dzisiaj 6-krotnie więcej eksportujemy do Ukrainy, niż z niej importujemy, przez co ten rynek w żaden sposób nam nie zagraża. Ważne jest, aby przekazywane informacje były rzetelne, żeby nie było nieprawdziwych informacji i dezinformacji. Musimy budować wspólne relacje myśląc o przyszłości - podkreśla wiceminister Stefan Krajewski.
To nie pierwsze porozumienie branż mleczarskich z Polski i Ukrainy.
Na początku roku organizacje przyjęły stanowisko w sprawie nie zamykania granicy dla produktów mlecznych z obu krajów.