Radio Białystok | Wiadomości | Grupa rolników protestowała pod siedzibą Polskiej Izby Mleka w Białymstoku
Grupa rolników wylała dwie bańki mleka i rozrzuciła obornik pod siedzibą Polskiej Izby Mleka w Białymstoku. Rolnicy ci nie zgadzają się z - ich zdaniem - niekorzystnymi decyzjami dla polskich producentów.
W ten sposób wyrazili swój sprzeciw wobec podpisanego m.in. przez dyrektor Polskiej Izby Mleka Agnieszkę Maliszewską memorandum między Polską a Ukrainą. Dotyczy ono wspierania ukraińskiego przemysłu mlecznego i tamtejszych producentów.
Jeden z protestujących, wiceprezes Podlaskiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka Karol Faszczewski, uważa, że decyzja o podpisaniu memorandum zaszkodzi polskim rolnikom.
Skoro pani Maliszewska jest odpowiedzialna za promowanie polskiego mleka w Polsce i za granicą, to dlaczego próbuje wzmacniać konkurencję, którą na pewno stanie się gospodarka ukraińska i ukraińscy producenci mleka, którzy teraz intensywnie rozwijają tę gałąź produkcji na Ukrainie? Ta współpraca Polskiej Izby Mleka doprowadzi do upadku wielu polskich gospodarstw rodzinnych zajmujących się produkcją mleka - mówi Karol Faszczewski.
Protestujący podpisali także list do ministra rolnictwa, w którym domagają się odwołania Agnieszki Maliszewskiej z pełnionych funkcji w Polskiej Izbie Mleka i Funduszu Promocji Mleka.
Sama dyrektor nie zgadza się z postawionymi jej zarzutami. Twierdzi, że aktywnie działa m.in. w Brukseli, by zabezpieczyć interesy polskiego sektora mleczarskiego, a rolnicy nie zrozumieli dobrze intencji memorandum.
Jest to wola dobrej współpracy na przyszłość. Tym memorandum zabezpieczamy interesy rolników i producentów mleka w kontekście naszego eksportu do Ukrainy. Jeśli ci rolnicy nie zrozumieli z tego memorandum ani słowa, to znaczy, że trzeba czytać ze zrozumieniem i jest mi bardzo przykro, że tego nie zrobili. Jeżeli ci rolnicy, którzy protestują, doprowadzą do tego, że zostanie zamknięty rynek Ukrainy, to znaczy, że ich koledzy, którzy nie protestują, a pracują na rzecz sektora mleczarskiego, będą mogli im w przyszłości "podziękować", dlatego że Ukraina jest dla nas i przez wiele, wiele lat jeszcze będzie ważnym rynkiem zbytu - mówi Agnieszka Maliszewska.
Memorandum o współpracy polsko-ukraińskiej w sektorze mleczarstwa podpisano 18 czerwca 2024 r. z inicjatywy Polskiej Izby Mleka.