Radio Białystok | Wiadomości | Grupa rolników protestowała pod siedzibą Polskiej Izby Mleka w Białymstoku

Grupa rolników protestowała pod siedzibą Polskiej Izby Mleka w Białymstoku

autor: Barbara Sokolińska

2.07.2024, 13:50, akt. 14:08

Grupa rolników wylała dwie bańki mleka i rozrzuciła obornik pod siedzibą Polskiej Izby Mleka w Białymstoku. Rolnicy ci nie zgadzają się z - ich zdaniem - niekorzystnymi decyzjami dla polskich producentów.

Grupa rolników protestowała pod siedzibą Polskiej Izby Mleka w Białymstoku, fot. Barbara Sokolińska
Grupa rolników protestowała pod siedzibą Polskiej Izby Mleka w Białymstoku, fot. Barbara Sokolińska

W ten sposób wyrazili swój sprzeciw wobec podpisanego m.in. przez dyrektor Polskiej Izby Mleka Agnieszkę Maliszewską memorandum między Polską a Ukrainą. Dotyczy ono wspierania ukraińskiego przemysłu mlecznego i tamtejszych producentów.

Jeden z protestujących, wiceprezes Podlaskiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka Karol Faszczewski, uważa, że decyzja o podpisaniu memorandum zaszkodzi polskim rolnikom.


Skoro pani Maliszewska jest odpowiedzialna za promowanie polskiego mleka w Polsce i za granicą, to dlaczego próbuje wzmacniać konkurencję, którą na pewno stanie się gospodarka ukraińska i ukraińscy producenci mleka, którzy teraz intensywnie rozwijają tę gałąź produkcji na Ukrainie? Ta współpraca Polskiej Izby Mleka doprowadzi do upadku wielu polskich gospodarstw rodzinnych zajmujących się produkcją mleka - mówi Karol Faszczewski.


Protestujący podpisali także list do ministra rolnictwa, w którym domagają się odwołania Agnieszki Maliszewskiej z pełnionych funkcji w Polskiej Izbie Mleka i Funduszu Promocji Mleka.

Sama dyrektor nie zgadza się z postawionymi jej zarzutami. Twierdzi, że aktywnie działa m.in. w Brukseli, by zabezpieczyć interesy polskiego sektora mleczarskiego, a rolnicy nie zrozumieli dobrze intencji memorandum.


Jest to wola dobrej współpracy na przyszłość. Tym memorandum zabezpieczamy interesy rolników i producentów mleka w kontekście naszego eksportu do Ukrainy. Jeśli ci rolnicy nie zrozumieli z tego memorandum ani słowa, to znaczy, że trzeba czytać ze zrozumieniem i jest mi bardzo przykro, że tego nie zrobili. Jeżeli ci rolnicy, którzy protestują, doprowadzą do tego, że zostanie zamknięty rynek Ukrainy, to znaczy, że ich koledzy, którzy nie protestują, a pracują na rzecz sektora mleczarskiego, będą mogli im w przyszłości "podziękować", dlatego że Ukraina jest dla nas i przez wiele, wiele lat jeszcze będzie ważnym rynkiem zbytu - mówi Agnieszka Maliszewska.


Memorandum o współpracy polsko-ukraińskiej w sektorze mleczarstwa podpisano 18 czerwca 2024 r. z inicjatywy Polskiej Izby Mleka.


| red: mag, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Przedstawiciele Polski i Ukrainy podpisali porozumienie o współpracy branż mleczarskich

17.06.2024, 17:22

Porozumienie o zacieśnieniu współpracy branż mleczarskich Polski i Ukrainy podpisali w Białymstoku przedstawiciele obu krajów. Chodzi m.in. o pomoc ukraińskim przedsiębiorcom w spełnianiu europejskich norm i standardów żywienia. Memorandum zakłada też współpracę na rzecz wejścia Ukrainy do Unii Europejskiej.


Agnieszka Maliszewska [wideo]

1.03.2024, 08:39

- W przypadku zamknięcia granicy branży mleczarskiej grozi utrata kolejnego rynku zbytu. Oznaczałoby to trudności finansowe dla wielu eksporterów, którzy nastawieni są na produkcję właśnie na ukraiński rynek, ale też doprowadziłoby do konieczności obniżenia cen płaconych rolnikom za mleko.


Agnieszka Maliszewska [wideo]

4.12.2023, 08:10

- Rozumiemy Ukrainę i wspieramy, natomiast nie może być tak, że ta bardzo trudna sytuacja wojenna doprowadza do tego, że cały rynek europejski jest zdestabilizowany.





ZNAJDŹ NAS





Osyda - koncert live w Polskim Radiu Białystok














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok