Radio Białystok | Wiadomości | Pielęgniarki w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku zarobią więcej
Pielęgniarki i położne ze szpitala wojewódzkiego w Białymstoku będą zarabiały więcej. Od lipca do ich pensji zasadniczej zostanie włączone 500 złotych brutto z puli jaką do tej pory dostawały w formie tak zwanego dodatku Zembali.
Pielęgniarki w szpitalu wojewódzkim zarobią więcej
Włączenie 500 zł brutto z puli jaką do tej pory i tak dostawały w formie tak zwanego dodatku Zembali, to jednak zdaniem związkowców sukces, bo udało się dojść do porozumienia z dyrekcją bez konieczności czynnego udziału w akcji protestacyjnej.
Jak mówi przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położonych w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku Katarzyna Borowska, wypracowane porozumienie nie jest w pełni satysfakcjonujące, ale mimo to daje realne korzyści. Zamiana części dodatku na pensję zasadniczą doprowadzi do wzrostu innych pochodnych, takich jak dodatek stażowy czy za pracę w dni świąteczne i noce.
Zasadnicze pensje pielęgniarek w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku były jednymi z najniższych w regionie i nieznacznie przekraczały 2 tysiące złotych brutto. Między innymi z tego powodu szpital ma trudności w zatrudnianiu nowych pielęgniarek. Podniesienie pensji zasadniczej ma zmienić negatywny trend i ułatwić rekrutacje - przyznaje kierownik działu administracji w Szpitalu Wojewódzkim w Białymstoku Grażyna Pawelec.
Obecnie w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku pracuje ponad 520 pielęgniarek i blisko 100 położnych.
Część pielęgniarek z trzech podlaskich szpitali wraca do pracy ze zwolnień lekarskich. Oddział pediatryczny w szpitalu w Suwałkach pracuje już normalnie.
Wstrzymano przyjęcia na oddział pediatryczny w szpitalu w Suwałkach.
Nie będzie na razie przyjęć na oddział pediatryczny suwalskiego szpitala. Powód - brak pielęgniarek. Niemal cały personel jest na zwolnieniach lekarskich, te osoby które jeszcze pracują, nie są w stanie zapewnić wystarczającej opieki najmłodszym - argumentuje tę decyzje dyrekcja szpitala.
Na początku tygodnia przedstawiały zwolnienia lekarskie pielęgniarki w szpitalach - psychiatrycznym w Choroszczy i wojewódzkim w Suwałkach. Potem też pielęgniarki z placówki w Augustowie zaczęły dostarczać do kadr zwolnienia.
Pielęgniarki z Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku przerwały protest. Udało się osiągnąć porozumienie z dyrekcją dotyczące podwyżek.