Radio Białystok | Wiadomości | Krzysztof Jurgiel: raport NIK o bioasekuracji ASF - nierzetelny

Krzysztof Jurgiel: raport NIK o bioasekuracji ASF - nierzetelny

2.02.2018, 10:55, akt. 11:03

Ustalenia raportu Najwyższej Izby Kontroli o tym, że program bioasekuracji okazał się nieskuteczny, bo nie udało się zahamować rozwoju ASF w Polsce, są nierzetelne - ocenił w piątek (2.02) minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Krzysztof Jurgiel, fot. Monika Kalicka
Krzysztof Jurgiel, fot. Monika Kalicka

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel odniósł się do raportu NIK na antenie radiowej Jedynki.

Chcę powiedzieć, że te ustalenia są nierzetelne, dlatego że ten program bioasekuracji, który był przyjęty w maju 2015 roku, realizowany najpierw przez administrację kierowaną przez pana (ministra rolnictwa Marka - PAP) Sawickiego, potem przeze mnie, doprowadził do tego, że w latach 2015-2016 nie było (...) i nie ma ognisk na terenie, którego dotyczył program bioasekuracji - powiedział Jurgiel w radiowej Jedynce.

- NIK szkodzi Polsce, to jest mocne słowo, te sygnały puszczane i niekoniecznie rzetelnie sporządzony raport, powoduje, że rzeczywiście gospodarka może w tym momencie mieć problemy. (NIK - PAP) przekazuje w świat nierzetelne informacje, bo raport został już przekazany do organów UE, raport jest nierzetelny - zaznaczył minister.

Krzysztof Jurgiel dodał, że "wprowadzamy zasady bioasekuracji na terenie całego kraju".

NIK krytykuje program bioasekuracji

NIK pod koniec stycznia opublikowała raport, w którym oceniła, że program bioasekuracji ASF okazał się nieskuteczny, bo nie udało się zahamować rozwoju tej choroby w Polsce. Izba podkreśla, że dalsze rozprzestrzenianie się wirusa "może mieć poważne skutki ekonomiczne dla polskiej gospodarki".

W wyniku ASF obniżona może zostać także wiarygodność polskich branż chowu trzody chlewnej i mięsa wieprzowego. Polska może być postrzegana jako kraj, który nie potrafił poradzić sobie ze zwalczaniem wirusa ASF - napisano w raporcie.

W opinii NIK na rozprzestrzenianie się wirusa "reagowano zbyt wolno". 

- Mimo wystąpienia w 2016 r. przypadków ASF u dzików w kolejnych powiatach, to dopiero w lipcu następnego roku podjęto decyzje o objęciu programem gmin województwa podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego - podała NIK.

W listopadzie 2017 r. wirus ASF przekroczył linię Wisły. ASF jest zaraźliwą i śmiertelną chorobą dla świń domowych i dzików, nie jest groźna dla ludzi.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


NIK krytykuje program walki z Afrykańskim Pomorem Świń

29.01.2018, 15:10

Program bioasekuracji ASF okazał się nieskuteczny, bo nie udało się zahamować rozwoju tej choroby w Polsce - oceniła Najwyższa Izba Kontroli w opublikowanym w poniedziałek (29.01) raporcie.


Żołnierze szukają padłych dzików z wirusem ASF w podlaskich lasach

19.01.2018, 09:09

To kolejny element walki z afrykańskim pomorem świń w województwie podlaskim. Żołnierze służby terytorialnej pod nadzorem inspekcji weterynaryjnej szukają padłych dzików z wirusem ASF.


Można ubiegać się o pomoc wz. z ASF - wnioski do końca stycznia

11.01.2018, 07:41

Do końca stycznia rolnicy mogą składać wnioski o pomoc przy inwestycjach zapobiegających skutkom afrykańskiego pomoru świń.


Ponad 700 przypadków ASF u dzików w 2017 roku

31.12.2017, 14:10

Ponad 700 przypadków wirusa ASF u dzików na terenie 4 województw potwierdził w tym roku Główny Lekarz Weterynarii. To największa liczba zarażonych padłych zwierząt od momentu wystąpienia pierwszego przypadku choroby niemal 4 lata temu.


ASF wykryto u ponad 150 dzików odstrzelonych lub padłych na terenie 4 województw

22.12.2017, 17:19

U ponad 150 odstrzelonych lub padłych dzików na terenie czterech województw: podlaskiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego wykryto chorobę afrykańskiego pomoru świń (ASF) - wynika z piątkowego komunikatu Głównego Inspektoratu Weterynarii.


W Podlaskiem - w związku z ASF - żołnierze, myśliwi i leśnicy szukali w lasach padłych dzików

2.12.2017, 09:12

Jest to jeden ze sposobów walki z afrykańskim pomorem świń w województwie podlaskim. Przez 5 ostatnich dni białostoccy żołnierze, ale także m.in. leśnicy i myśliwi poszukiwali w lasach padłych dzików.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok