Radio Białystok | Wiadomości | Można ubiegać się o pomoc wz. z ASF - wnioski do końca stycznia
Do końca stycznia rolnicy mogą składać wnioski o pomoc przy inwestycjach zapobiegających skutkom afrykańskiego pomoru świń.
Można ubiegać się nawet o 100 tys. zł - mówi dyrektor podlaskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Wiesław Grzymała.
Dokładny wykaz gmin, które są w "strefie ASF" można znaleźć na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii. Mieszkający w nich producenci trzody mogą liczyć na pomoc, jeśli zdecydują się zainwestować w budowę ogrodzenia wokół gospodarstwa lub w wybudowanie niecki dezynfekcyjnej.
Na złożenie wniosku jest czas do 31 stycznia. Można to zrobić osobiście w Oddziale Regionalnym Agencji lub za pośrednictwem poczty. W tym przypadku liczy się data stempla pocztowego.
Ponad 700 przypadków wirusa ASF u dzików na terenie 4 województw potwierdził w tym roku Główny Lekarz Weterynarii. To największa liczba zarażonych padłych zwierząt od momentu wystąpienia pierwszego przypadku choroby niemal 4 lata temu.
U ponad 150 odstrzelonych lub padłych dzików na terenie czterech województw: podlaskiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego wykryto chorobę afrykańskiego pomoru świń (ASF) - wynika z piątkowego komunikatu Głównego Inspektoratu Weterynarii.
Jest to jeden ze sposobów walki z afrykańskim pomorem świń w województwie podlaskim. Przez 5 ostatnich dni białostoccy żołnierze, ale także m.in. leśnicy i myśliwi poszukiwali w lasach padłych dzików.
Do końca roku rolnicy mają czas na dokonanie spisu bydła, trzody chlewnej, owiec i kóz - przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Za niedokonanie spisu grozi pomniejszenie dopłat, a nawet kara grzywny.
Walka z rozprzestrzenianiem się Afrykańskiego Pomoru Świń trwa od trzech lat, ale wciąż nie widać jej końca. Ciągle pojawiają się nowe przypadki wirusa u dzików. Okazuje się też, że są jeszcze rolnicy, którzy nie wiedzą o weterynaryjnych obostrzeniach.