Radio Białystok | Koronawirus | Na świecie ponad 1,3 mln ofiar śmiertelnych koronawirusa
Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa na całym świecie przekroczyła 1,3 mln - poinformował w sobotę (14.11) Uniwersytet Johnsa Hopkinsa z Baltimore. Od początku pandemii zakaziło się niemal 53,5 mln osób.
Według Uniwersytetu Hopkinsa koronawirus zabił dotychczas 1 304 135 osób. Najwięcej w Stanach Zjednoczonych - 244 364. Druga na tej liście jest Brazylia (164 737), trzecie Indie (129 188).
Ostatnie sto tysięcy przypadków śmiertelnych stwierdzono w ciągu 12 dni. To oznacza wzrost tempa śmiertelności wirusa, bowiem między 1,1 mln a 1,2 mln zgonów minęło 17 dni.
W Europie najwięcej przypadków śmiertelnych jest w Wielkiej Brytanii, gdzie do tej pory zmarło 51 396 osób. W Afryce pod tym względem najgorzej jest w RPA, gdzie dotychczas stwierdzono 20 153 zgony.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę (14.11) o 25 571 nowych zakażeniach koronawirusem, w tym wykryto 695 nowych przypadków w województwie podlaskim. W kraju zmarło 548 zakażonych osób.
To jest potężna operacja logistyczna. My planujemy zaszczepić całą populację dorosłych. Ta populacja to 31 mln ludzi, bo tyle osób ukończyło 18 lat - mówił w piątek (13.11) na antenie Polsat News minister zdrowia Adam Niedzielski. Wyraził też nadzieję, że "skłonność do szczepienia będzie zdecydowanie większa niż do tej pory".
Należy ostrożnie podchodzić do danych o zmniejszającej się liczbie zakażonych koronawirusem w kraju. Trzeba czasu, aby móc powiedzieć o tzw. wypłaszczaniu krzywej - uważa epidemiolog prof. Joanna Zajkowska. Jej zdaniem ostatnie dane to wciąż "krzywa wyglądająca jak zęby piły".
W suwalskim Domu Pomocy Społecznej "Kalina" wykryto duże ognisko koronawirusa. Zarażonych jest 135 z 180 podopiecznych.
888 pacjentów z koronawirusem przebywało w czwartek (12.11) w szpitalach w Podlaskiem. Wolnych jest 713 łóżek covidowych – poinformował Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku.
Niepokój, lęk przed zakażeniem i chorobą, samotność wywołana izolacją - z takimi problemami boryka się coraz więcej osób. Nie wszyscy sobie z tym radzą, dlatego szczególnie teraz - w czasie pandemii - warto skorzystać z pomocy specjalistów.
Obiekt powstał w Wyższej Szkole Medycznej w Białymstoku.
Chcemy rozpocząć szczepienia od grup wysokiego ryzyka - seniorów, personelu medycznego i służb mundurowych - mówił premier Mateusz Morawiecki w piątek (13.11) po spotkaniu z przedstawicielami firmy Pfizer, które poświęcone było współpracy w przygotowania zakupu i dystrybucji szczepionek na Covid-19.
UE ogłosiła, że przeznaczy dodatkowe 100 mln euro w formie dotacji na wsparcie instrumentu COVAX w celu zapewnienia dostępu do przyszłych szczepionek przeciw COVID-19 krajom o niskich i średnich dochodach. Środki te uzupełnią kwotę 400 mln euro gwarancji na rzecz COVAX.