Radio Białystok | Wiadomości | Pandemia wzbudza w nas niepokój - gdzie szukać pomocy
Niepokój, lęk przed zakażeniem i chorobą, samotność wywołana izolacją - z takimi problemami boryka się coraz więcej osób. Nie wszyscy sobie z tym radzą, dlatego szczególnie teraz - w czasie pandemii - warto skorzystać z pomocy specjalistów.
Pomoc można teraz znaleźć przede wszystkim w Internecie, bo ze względów bezpieczeństwa wielu specjalistów i instytucji udziela tego wsparcia on-line i bezpłatnie.
To m.in. telefon zaufania Fundacji Znajdź Pomoc dla osób, będących w kryzysie psychicznym, związanym z epidemią koronawirusa, linia wsparcia psychologicznego prowadzona przez Polski Czerwony Krzyż, infolinia wsparcia psychicznego prowadzona przez Wojska Obrony Terytorialnej, telefon zaufania dla osób zakażonych koronawirusem, będących na kwarantannie i wszystkich dotkniętych kryzysem związanym z pandemią.
Bezpłatną wirtualną pomoc oferują także specjaliści, którzy przystąpili do ogólnopolskiej akcji "Psychologowie i psychoterapeuci dla społeczeństwa" Od października robią to w wybraną sobotę każdego miesiąca - m.in. w tę najbliższą (14.11). Dodatkowo mieszkańcy naszego regionu mogą liczyć na wsparcie wielu instytucji, których wykaz wraz z numerami telefonów możemy znaleźć na stronie Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku. To pięćdziesiąt miejsc we wszystkich większych miastach - m.in. poradnie psychologiczno-pedagogiczne, ośrodki pomocy rodzinie, interwencji kryzysowej, poradnie leczenia uzależnień czy zdrowia psychicznego.
Bezpłatnej pomocy psychologicznej udziela też m.in. Podlaskie Centrum Psychogeriatrii - wystarczy zadzwonić i umówić się na telewizytę.
Specjaliści zachęcają, by korzystać ze wsparcia, bo z taką pandemią i związanymi z nią problemami ludzkość mierzy się po raz pierwszy od ponad 100 lat.
Telefon zaufania Fundacji Znajdź Pomoc skierowany do osób w kryzysie psychicznym, związanym z epidemią koronawirusa.
800 220 280 od poniedziałku do piątku w godz. 17:00-20:00
Linia wsparcia psychologicznego prowadzona przez Polski Czerwony Krzyż. Działania linii obejmują pierwszą pomoc psychologiczną, rozmowę psychologiczną i działania psychoedukacyjne.
22 230 22 07 codziennie w godzinach 10:00-22:00
Telefon zaufania dla osób zakażonych koronawirusem, w kwarantannie i wszystkich dotkniętych kryzysem związanym z pandemią Fundacji Vis Salutis
888 900 980 lub 888 960 980 codziennie 10:00-18:00
Podlaskie Centrum Psychogeriatrii
85 661 02 98
Infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia
800 190 590 (7 dni w tygodniu)
Więcej informacji dostępnych jest na stronie rządowej. Można także zwrócić się w sprawie organizacji oferujących pomoc psychologiczną dla osób w kryzysie związanym z kwarantanną lub leczeniem koronawirusa do Biura Rzecznika Praw Pacjenta (tel. 800 190 590) czy poszukać informacji na stronie Rzecznika Praw Pacjenta.
Kontakty do ponad 250 specjalistów znajdują się na stronie psychologowie dla społeczeństwa.