Radio Białystok | Wiadomości | W Podlaskiem jest kolejne laboratorium wykonujące testy na koronawirusa
autor: Marcelina Markowska
Obiekt powstał w Wyższej Szkole Medycznej w Białymstoku.
Na razie będzie wykonywać od stu do dwustu testów dziennie - mówi rektor szkoły profesor Lech Chyczewski.
- Na razie planujemy sto do dwustu badań dziennie. Chcemy, żeby z tą sytuacją oswoili się pracownicy. Planujemy później zwiększać ilość testów w miarę potrzeb" - mówi Lech Chyczewski.
Profesor Lech Chyczewski podkreśla, że laboratorium uruchomiono m.in. w związku z dużą liczbą zakażeń.
- Długo się zastanawialiśmy czy uruchamiać to laboratorium, ale to co dzieję się w tej chwili zobligowało nas do tego m.in. zwiększona liczba przypadków i to, co dzieję się w laboratoriach. Laboratoria w naszym regionie są niewydolne. Mam kontakt z Akademickim Ośrodkiem Diagnostyki w Białymstoku. Oni mogą robić około siedmiuset, ośmiuset testów dziennie, natomiast robili tysiąc trzysta - dodaje Lech Chyczewski.
Laboratorium w Wyższej Szkole Medycznej w Białymstoku jest ósmym w naszym regionie.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek (13.11) o 24 tysiącach 51 nowych zakażeniach koronawirusem. Zmarło kolejnych 88 osób, które chorowały na Covid-19 i 331, które miały choroby współistniejące i były zakażone koronawirusem.
Szpitale tymczasowe dla pacjentów z COVID-19, powstające pod auspicjami wojewodów i spółek Skarbu Państwa, szukają pracowników, przede wszystkim personelu medycznego. Większość lecznic ma być gotowa do końca listopada, ale przedłuża się budowa niektórych z nich.
Sposób leczenia zależy od czterech stadiów choroby. Pierwsze jest bezobjawowe lub skąpoobjawowe i nie wymaga hospitalizacji. Drugie już jest pełnoobjawowe i powinno być leczone w szpitalu. W stadium trzecim dochodzi do tzw. burzy cytokinowej, a w czwartym toczy się już walka o życie pacjenta – wyjaśnia prof. Robert Flisiak.