Radio Białystok | Białoruś | Łukaszenka: Białorusi zależy na bezkonfliktowej współpracy z innymi krajami
Białorusi zależy na bezkonfliktowej współpracy z innymi krajami – oświadczył we wtorek (24.11) Alaksandr Łukaszenka na uroczystości składania listów uwierzytelniających przez ambasadorów państw obcych. Odrzucił przy tym zewnętrzną presję polityczną i gospodarczą.
Łukaszenka: Białoruś odrzuca jakąkolwiek presję
Ze względu na niełatwą historię i położenie geopolityczne naszemu krajowi bardzo zależy na bezkonfliktowej i efektywnej współpracy z innymi krajami, w tym zachodnimi
– oświadczył Łukaszenka.
Podkreślił przy tym, że Białoruś odrzuca jakąkolwiek presję polityczną i ekonomiczną.
Jakakolwiek presja na nas, a tym bardziej wprowadzenie jakichkolwiek sankcji. Powiem szczerze i otwarcie: nastąpi analogiczna odpowiedź i będzie one boleśniejsza przede wszystkim dla wspólnoty europejskiej, dlatego nie powinniśmy iść tą drogą
– oznajmił.
Dodał, że wszyscy muszą obecnie walczyć z pandemią, a jak pokazuje praktyka, znacznie produktywniej robić to wspólnie.
A nie tak, jak to robią państwa zachodnie
– powiedział.
Niedawno zadeklarowali, że wyasygnują dla Białorusi aż 24 mln euro w tych trudnych warunkach, ale powiedzieli, że te pieniądze pójdą nie na walkę z pandemią, tylko na rozwijanie "społeczeństwa obywatelskiego". Czytaj: wsparcie akcji protestacyjnych, które trwają na Białorusi, i tak zwanej białoruskiej opozycji
– oświadczył Łukaszenka.
Według niego te pieniądze otrzymują "różnego rodzaju rady koordynacyjne, tworzone poza granicami naszego kraju jako alternatywa dla obecnego kierownictwa kraju" i "uciekinierzy, którzy trafili do Polski i krajów bałtyckich, a przede wszystkim na Litwę".
Oznajmił, że Białorusini udowodnili, iż są zdolni do obrony suwerenności, tradycyjnych wartości oraz integralności terytorialnej swojego kraju.
Wielokrotnie podkreślałem i jeszcze raz powtórzę, że tylko nasz naród ma prawo decydować, jak będzie się w przyszłości rozwijać państwo białoruskie
– podkreślił.
Na Białorusi nie jest możliwy powrót do przeszłości, bo żadnego zrywu do przodu nie da się cofnąć do końca – oceniła białoruska laureatka literackiej Nagrody Nobla Swiatłana Aleksijewicz w wywiadzie dla Radia Swaboda.
W stolicy Białorusi, Mińsku, zidentyfikowano obszary „podlegające wpływowi destrukcyjnie nastawionych obywateli” i zostanie tam zaprowadzony porządek – oznajmił w środę (18.11) wiceszef rady miejskiej Arciom Curan na swoim kanale w komunikatorze Telegram.
Na Białorusi parlament, rząd i inne organy mogą przejąć 70-80 procent pełnomocnictw prezydenta - oświadczył w poniedziałek (16.11) Alaksandr Łukaszenka. Przekonywał, że do takiego przekazania kompetencji nie będzie konieczne "burzenie konstytucji" państwa.
Alaksandr Łukaszenka oświadczył we wtorek (10.11), że nie pozwolić zrobić z Białorusi prowincji Polski czy Litwy. Jego słowa cytuje agencja BielTA.
Alaksandr Łukaszenka zażądał we wtorek (10.11) utworzenia oficjalnych związków zawodowych we wszystkich przedsiębiorstwach prywatnych na Białorusi, grożąc, że w przeciwnym wypadku zostaną zlikwidowane.
"Chcę jeszcze raz zaapelować z tego miejsca, tj. z Białoruskiej Elektrowni Atomowej: zacznijmy żyć w przyjaźni, zacznijmy współpracować" - zwrócił się do władz Polski i Litwy Alaksandr Łukaszenka podczas sobotniej (7.11) ceremonii otwarcia elektrowni atomowej w Ostrowcu.
Wprowadzenie nowych sankcji Unii Europejskiej wobec Białorusi nie pozostanie bez odpowiedzi – powiedział w piątek (6.11) agencji Interfax-Zapad rzecznik białoruskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Anatol Hłaz.
Alaksandr Łukaszenka nakazał w czwartek (5.11) straży granicznej nie wpuszczać do kraju obywateli, którzy wyjechali za granicę i chcą wrócić - za wyjątkiem Białorusinów wracających z Rosji. Jako powód podał zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa.