Radio Białystok | Białoruś | Białoruś zwraca się do Polski o wydanie założycieli kanałów NEXTA i NEXTA Live
Białoruś zwraca się do Polski o ekstradycję Sciapana Puciły i Ramana Pratasiewicza, założycieli kanałów w serwisie Telegram NEXTA i NEXTA Live - informuje białoruskie MSZ. Notę w tej sprawie przekazano w poniedziałek (16.11) charge d’affaires Ambasady RP w Mińsku Marcinowi Wojciechowskiemu.
Jak czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie białoruskiego resortu spraw zagranicznych, polskiej stronie przekazano notę z kopią wniosków o wydanie Puciły i Pratasiewicza w celu pociągnięcia ich do odpowiedzialności karnej.
Wnioski pod adresem ministerstwa sprawiedliwości i generalnej prokuratury Polski skierowała generalna prokuratura Białorusi.
Białoruska strona wyraziła zaniepokojenie z powodu kontynuowanej działalności przestępczej S. Puciły i R. Pratasiewicza poprzez utworzone przez nich ekstremistyczne kanały w Telegramie "NEXTA" i "NEXTA Live"
- napisano w komunikacie.
Wezwano polską stronę do pilnego wydania mężczyzn, "z uwzględnieniem szczególnego społecznego niebezpieczeństwa (wynikającego z) ich działalności przestępczej".
W październiku kanał Nexta-Live w Telegramie i jego logotyp zostały uznane przez sąd w Mińsku za materiały ekstremistyczne, zawierające informacje z oznakami ekstremistycznej działalności. Sąd dopatrzył się w działalności kanału oznak "organizacji i publicznych wezwań do przeprowadzenia masowych zamieszek".
Na kanałach publikowane są informacje dotyczące m.in. trwających na Białorusi protestów.
Od 9 sierpnia, kiedy na Białorusi wybuchły powyborcze protesty, niedzielne demonstracje w Mińsku zebrały łącznie ponad milion uczestników - pisze Radio Swaboda w poniedziałek (16.11), setny dzień akcji. Trwające w kraju protesty są największe w historii kraju - podkreśla.
Podczas niedzielnych (15.11) akcji protestacyjnych na Białorusi zatrzymanych zostało ponad 1100 osób, w tym wielu dziennikarzy - poinformowało w nocy z niedzieli na poniedziałek centrum praw człowieka Wiasna, aktualizując listę zatrzymanych.
Na Białorusi od 9 sierpnia, kiedy wybuchły powyborcze protesty, do 3 listopada zatrzymano ponad 25 800 osób za złamanie przepisów dotyczących zgromadzeń masowych, sporządzono ponad 24 tys. protokołów administracyjnych - pisze w sobotę (14.11) portal Tut.by, powołując się na źródła.
Nieznani sprawcy spalili podmiejski dom znanego białoruskiego lekarza. Profesor Aleksander Mroczek należy do tej grupy medyków, którzy krytykują przemoc władz wobec pokojowych demonstrantów.
Parlament Białorusi szykuje się do drugiego czytania ustawy umożliwiającej pozbawiania obywatelstwa za "ekstremizm" – poinformowała w piątek (13.11) przedstawicielka Komisji Praw Człowieka Białoruskiej Izby Reprezentantów Maryja Wasilewicz.
Zmarł młody mężczyzna, pobity w środę (11.11) przez niezidentyfikowanych mężczyzn w maskach w znanej z protestów przeciw Alaksandrowi Łukaszence mikrodzielnicy Mińska. W czwartek zatrzymano też jednego z liderów ruchu anarchistycznego Mikałaja Dziadoka.
Kanał Nexta w Telegramie i jego logotyp zostały uznane we wtorek (20.10) przez sąd w Mińsku za materiały ekstremistyczne, zawierające informacje z oznakami ekstremistycznej działalności - poinformowało biuro prasowe Sądu Najwyższego.