Radio Białystok | Białoruś | Kanał Nexta i jego logotyp uznane za materiały ekstremistyczne
Kanał Nexta w Telegramie i jego logotyp zostały uznane we wtorek (20.10) przez sąd w Mińsku za materiały ekstremistyczne, zawierające informacje z oznakami ekstremistycznej działalności - poinformowało biuro prasowe Sądu Najwyższego.
Zgodnie z decyzją sądu centralnego rejonu Mińska z 20 października informacyjny kanał w komunikatorze Telegram - NEXTA-Live i logotyp NEXTA uznane zostały za materiały ekstremistyczne, zawierające informacje (nagrania, apele i publikacje zarówno od samej redakcji kanału, jak i jego subskrybentów) z oznakami ekstremistycznej działalności
- oznajmiło biuro prasowe, cytowane przez państwową agencję BiełTA.
Sąd dopatrzył się w działalności kanału oznak "organizacji i publicznych wezwań do przeprowadzenia masowych zamieszek" - dodano.
Ministerstwo informacji będzie zobowiązane do włączenia kanału Nexta-Live do listy materiałów ekstremistycznych, podjęcia działań w celu ograniczenia dostępu do zasobów informacyjnych, zawierających analogiczne nazwy oraz ograniczenia ich rozpowszechniania.
Decyzja sądu podlega natychmiastowemu wykonaniu
- podkreślono.
W sprawie tej zwrócił się do sądu główny zarząd do walki z przestępczością zorganizowaną i korupcją MSW Białorusi.
Opozycyjny kanał Nexta-Live należy do przebywającego w Polsce białoruskiego blogera Sciapana Puciły. Kanał ma około dwóch milionów subskrybentów. Nexta-Live publikuje informacje dotyczące m.in. trwających na Białorusi protestów. Jak czytamy na kanale, decyzja nie dotyczy dwóch innych kanałów: informacyjnego kanału Nexta (ok. 900 tys. subskrybentów) i satyrycznego Luxta.
Kandydatka w sierpniowych wyborach prezydenckich na Białorusi Swiatłana Cichanouska wezwała we wtorek (20.10) struktury siłowe, by do niedzieli przeszły na stronę narodu. Opozycjonistka obiecała funkcjonariuszom, że unikną lustracji.
W Mińsku odbył się trzeci protestacyjny marsz emerytów, tak zwany "Marsz mądrości". Był bardziej liczny od dwóch poprzednich - uczestniczyło w nim kilka tysięcy ludzi w podeszłym wieku.
Swiatłana Cichanouska, kandydatka opozycji w sierpniowych wyborach prezydenckich na Białorusi, powiedziała Radiu Swaboda, że planuje przyjechać wkrótce do Kijowa i podziękowała Ukrainie za jej twarde stanowisko wobec wydarzeń na Białorusi.
Białoruś wysłała list gończy za byłą kandydatką opozycji na prezydenta Swiatłaną Cichanouską za apele do obalenia przemocą ustroju konstytucyjnego; poszukiwania mają charakter międzypaństwowy - poinformowało w piątek (16.10) MSW Rosji.
Białoruskie społeczeństwo i opozycjonistki Swiatłana Cichanouska, Maryja Kalesnikawa, Weranika Capkała zostali laureatami nagrody wolności im. Johna McCaina przyznawanej przez International Republican Institute. O wyróżnieniu organizacja poinformowała na Twitterze.
Na praskiej konferencji Forum 2000 liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska powiedział we wtorek (13.10), że na Białorusi powinny odbyć się wybory prezydenckie pod kontrolą międzynarodową. "Nie może być w nich ograniczonej listy kandydatów" – podkreśliła.
Ordynator oddziału transfuzjologii Centrum Naukowego Onkologii Dziecięcej Inessa Daronina została skazana na grzywnę wysokości 675 rubli białoruskich (1000 zł) za udział w opozycyjnej demonstracji w Mińsku – poinformował we wtorek (6.10) niezależny portal tut.by.
41-letni mężczyzna, który twierdził, że pobito go w areszcie, zmarł w sobotę (3.10) w szpitalu w Mińsku – poinformował niezależny białoruski portal tut.by.
36 osób zostało w czwartek (10.09) ukaranych za udział w akcjach protestu uznanych przez władze za nielegalne – podało Radio Swaboda, powołując się na centrum praw człowieka Wiasna. Procesy uczestników odbywają się codziennie.