Radio Białystok | Białoruś | W parlamencie białoruskim ustawa o pozbawianiu obywatelstwa za ekstremizm
Parlament Białorusi szykuje się do drugiego czytania ustawy umożliwiającej pozbawiania obywatelstwa za "ekstremizm" – poinformowała w piątek (13.11) przedstawicielka Komisji Praw Człowieka Białoruskiej Izby Reprezentantów Maryja Wasilewicz.
Przewiduje się możliwość utraty białoruskiego obywatelstwa na skutek udziału w terrorystycznej lub innej ekstremistycznej działalności albo przyniesienia poważnego uszczerbku interesom Białorusi
– powiedziała Wasilewicz agencji BiełTA.
W projekcie wyjątkiem są sytuacje, gdy "ustanie obywatelstwa pomaga uniknąć odpowiedzialności za przestępstwo”.
Wasilewicz dodała, że planowane jest poszerzenie kategorii osób, które mają prawo otrzymać białoruskie obywatelstwo w trybie uproszczonym, a także doprecyzowanie podstaw odmowy przyjęcia wniosku przyznanie obywatelstwa.
Projekt został wniesiony przez rząd i przyjęty w pierwszym czytaniu 4 czerwca.
Białorusini nie ustaną w swej walce z reżimem Łukaszenki, ale może ona przybrać inną formę, bardziej partyzancką – powiedziała Swiatłana Cichanouska, rywalka Alaksandra Łukaszenki w wyborach prezydenckich z 9 sierpnia. W jej przekonaniu "oczywistym jest, że reżim jest bliski paraliżu".
Zmarł młody mężczyzna, pobity w środę (11.11) przez niezidentyfikowanych mężczyzn w maskach w znanej z protestów przeciw Alaksandrowi Łukaszence mikrodzielnicy Mińska. W czwartek zatrzymano też jednego z liderów ruchu anarchistycznego Mikałaja Dziadoka.
Dwoje brytyjskich dyplomatów zostało uznanych przez władze Białorusi za personae non gratae – poinformowało w poniedziałek (9.11) białoruskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Alaksandr Łukaszenka nakazał w czwartek (5.11) straży granicznej nie wpuszczać do kraju obywateli, którzy wyjechali za granicę i chcą wrócić - za wyjątkiem Białorusinów wracających z Rosji. Jako powód podał zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
Na Białorusi można się spodziewać nasilenia represji ze strony władz i imitowania dialogu ze społeczeństwem, ale nie uda się zdusić nastrojów protestacyjnych – ocenił białoruski politolog Waler Karbalewicz.
Prezydent Białorusi zapowiedział wzmocnienie walki z opozycją. Aleksander Łukaszenka w trakcie wręczania nominacji generalskich dla najważniejszych oficerów białoruskiego MSW powiedział, że dla tych opozycjonistów, którzy przeszli tak zwaną czerwoną linię w walce z władzami nie będzie litości.
Liderka opozycji białoruskiej Swiatłana Cichanouska wezwała w poniedziałek biznes prywatny, sferę IT, działaczy sportu i kultury do poparcia ogólnokrajowego strajku. Zapewniła, że strajki rozpoczęły się w państwowych zakładach pracy i na uczelniach.
W niektórych zakładach na Białorusi rozpoczął się w poniedziałek (26.10) strajk - donoszą białoruskie media niezależne. Nocą z niedzieli na poniedziałek upłynął termin postawionego władzom w Mińsku przez Swiatłanę Cichanouską ultimatum. Opozycjonistka ogłosiła strajk generalny.
Jesteśmy zgodni, co do tego, że w interesie Polski leży niepodległość Białorusi – podkreślił we wtorek (15.09) szef MON Mariusz Błaszczak odnosząc się do spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych wsi. Białorusi.