Radio Białystok | Wybory prezydenckie | Polacy na Dalekim Wschodzie głosują w II turze wyborów prezydenckich
Polacy w Japonii, Chinach, Korei Płd., Tajlandii, Indonezji, Malezji, Wietnamie, na Filipinach i na Tajwanie głosują w II turze wyborów prezydenckich. Ambasada w Pekinie otrzymała już większość pakietów zwrotnych – dowiedziała się PAP w piątek.
Podobnie jak w I turze, zdecydowana większość spośród wyborców zarejestrowanych w Pekinie wybrała głosowanie osobiste. Ci, którzy głosują korespondencyjnie, mogą dostarczać pakiety zwrotne do ambasady do zamknięcia głosowania w niedzielę.
Wszystko przebiega sprawnie, podobnie jak w I turze – dowiedziała się PAP w ambasadzie.
W Chinach utworzono pięć obwodów głosowania. W Hongkongu zarejestrowało się 248 wyborców, w Pekinie - 157, w Szanghaju - 148, w Kantonie - 64, a w Chengdu - 45. W Tajpej, stolicy Tajwanu, zgłosiło się 188 osób – wynika z danych na stronie internetowej rejestracji wyborców.
Konsulat RP w Hongkongu oznajmił w czwartek wieczorem, że otrzymał już wszystkie koperty zwrotne z kartami do głosowania od Polaków głosujących korespondencyjnie z Makau i czeka jeszcze na część pakietów zwrotnych od wyborców z terenu Hongkongu.
W Japonii, Korei Płd., Tajlandii, Wietnamie, Indonezji, Malezji i na Filipinach utworzono po jednym obwodzie głosowania w ambasadach RP w tych krajach. W Tokio zarejestrowało się 647 osób, w Seulu 196, w Bangkoku 275, w Hanoi 173, w Dżakarcie 134, w Kuala Lumpur 137, a w Manili 52 osoby – wynika ze strony internetowej rejestracji.
W obwodach w Tajlandii i na Filipinach przewidziano tylko możliwość głosowania korespondencyjnego. W pozostałych obwodach możliwe jest zarówno głosowanie korespondencyjne, jak i osobiste.
W II turze polskich wyborów prezydenckich Polonia w Kanadzie głosować będzie w sobotę, w przeddzień dnia wyborów w Polsce. Polscy dyplomaci zauważyli zwiększone zainteresowanie wyborami.
Już 121 tys. kopert z głosami oddanymi w II turze wyborów prezydenckich otrzymały polskie konsulaty w Wielkiej Brytanii, co stanowi ok. 67 proc. wszystkich pakietów wysłanych do wyborców - poinformowała ambasada RP w Londynie. To stan na koniec dnia w czwartek.
Piątek jest ostatnim dniem, w którym można odbierać zaświadczenie o prawie do głosowania; umożliwia ono oddanie głosu w dowolnym obwodzie wyborczym w kraju lub za granicą.
Chcemy, by m.in. osoby starsze przyszły do lokalu wyborczego bez obaw, dlatego wprowadziliśmy regulację dotyczącą pierwszeństwa dla nich w głosowaniu - zauważył w piątek w Programie I Polskiego Radia minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Ponad 2 600 osób pobrało już w Białymstoku zaświadczenie o prawie do głosowania przed drugą turą wyborów prezydenckich.
Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające w całym kraju stopień alarmowy BRAVO-CRP, który obowiązywać będzie od piątku do poniedziałku. Celem decyzji jest przeciwdziałanie zagrożeniom w cyberprzestrzeni związanym z II turą wyborów prezydenckich – podało w czwartek MSWiA.
Poczta Polska dostarczyła ponad 195 tys. pakietów wyborczych z 197 tys. przekazanych przez urzędy - poinformowała w czwartek w komunikacie spółka. Doręczanie zakończy się w piątek 10 lipca.
Jesteśmy przekonani, że Polacy zachowają się odpowiedzialnie i widząc osoby starsze, z dzieckiem do lat 3 lub kobiety w ciąży, po prostu będą umożliwiali im wejście jako pierwszym – powiedział w czwartek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Wyborcy głosujący korespondencyjnie do piątku (10.07) mają czas na wrzucenie koperty zwrotnej do nadawczej skrzynki Poczty Polskiej lub dostarczenie jej do urzędu gminy. Kopertę zwrotną można też dostarczyć do lokalu wyborczego w dniu głosowania, ale nie można jej samodzielnie wrzucić do urny.