Radio Białystok | Wybory prezydenckie | 121 tys. głosów oddanych w wyborach wróciło do konsulatów w Wielkiej Brytanii
Już 121 tys. kopert z głosami oddanymi w II turze wyborów prezydenckich otrzymały polskie konsulaty w Wielkiej Brytanii, co stanowi ok. 67 proc. wszystkich pakietów wysłanych do wyborców - poinformowała ambasada RP w Londynie. To stan na koniec dnia w czwartek.
Na terenie Wielkiej Brytanii wybory prezydenta RP odbywają się tylko korespondencyjnie, przy czym ze względu na sytuację epidemiczną koperty z głosami muszą być dostarczone wyłącznie pocztą lub kurierem, nie ma zatem możliwości ich osobistego przyniesienia do konsulatów. Aby głosy były ważne, muszą dotrzeć do konsulatów do momentu zakończenia głosowania w niedzielę.
W Wielkiej Brytanii do udziału w II turze wyborów zarejestrowało się ponad 180 tys. obywateli RP, co jest absolutnym rekordem - to o ponad 50 tys. więcej niż w I turze i około dwa razy więcej niż w II turze wyborów prezydenckich w 2015 r. To także ponad jedna trzecia wszystkich wyborców, którzy się zarejestrowali za granicą.
Jak podkreślił w rozmowie z PAP ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki, tegoroczna II tura wyborów na terenie Wielkiej Brytanii jest największą tego typu logistyczną operacją prowadzoną kiedykolwiek przez polskie placówki za granicą. Podziękował on wszystkim pracownikom konsulatów oraz wolontariuszom za ogromną pracę, dzięki czemu mimo dużo wyższej liczby zarejestrowanych wyborców wszystkie przesyłki wysłane zostały nawet szybciej niż przed pierwszą turą.
W Wielkiej Brytanii w pierwszej turze wyborów wygrał Rafał Trzaskowski, wyprzedzając Szymona Hołownię i Andrzeja Dudę. Spośród 109 674 ważnych głosów, Trzaskowski uzyskał 53 048, co stanowi 48,37 proc. głosów, Hołownia - 19 167 (17,48 proc.), a Duda - 17 047 (15,54 proc.).
Na terenie Zjednoczonego Królestwa ministerstwo spraw zagranicznych utworzyło 11 obwodów głosowania - sześć w Londynie, dwa w Manchesterze, dwa w Edynburgu i jeden w Belfaście. Dla porównania, w wyborach parlamentarnych w październiku zeszłego roku takich obwodów było 54.
Według opublikowanych w maju danych brytyjskiego urzędu statystycznego ONS w 2019 r. w Wielkiej Brytanii mieszkało 900 tys. osób z polskim obywatelstwem.
Piątek jest ostatnim dniem, w którym można odbierać zaświadczenie o prawie do głosowania; umożliwia ono oddanie głosu w dowolnym obwodzie wyborczym w kraju lub za granicą.
Chcemy, by m.in. osoby starsze przyszły do lokalu wyborczego bez obaw, dlatego wprowadziliśmy regulację dotyczącą pierwszeństwa dla nich w głosowaniu - zauważył w piątek w Programie I Polskiego Radia minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Ponad 2 600 osób pobrało już w Białymstoku zaświadczenie o prawie do głosowania przed drugą turą wyborów prezydenckich.
Jesteśmy przekonani, że Polacy zachowają się odpowiedzialnie i widząc osoby starsze, z dzieckiem do lat 3 lub kobiety w ciąży, po prostu będą umożliwiali im wejście jako pierwszym – powiedział w czwartek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Wyborcy głosujący korespondencyjnie do piątku (10.07) mają czas na wrzucenie koperty zwrotnej do nadawczej skrzynki Poczty Polskiej lub dostarczenie jej do urzędu gminy. Kopertę zwrotną można też dostarczyć do lokalu wyborczego w dniu głosowania, ale nie można jej samodzielnie wrzucić do urny.
Do głosowania w drugiej turze wyborów prezydenckich zgłosiło się ponad 150 tysięcy Polaków mieszkających za granicą. To bilans obejmujący tylko te osoby, które nie głosowały w I turze lub zmieniały swój dotychczasowy obwód głosowania.
Seniorzy powyżej 60 lat, kobiety w ciąży, rodzice z dzieckiem do 3 lat i osoby niepełnosprawne mogą oddać głos w drugiej turze wyborów bez kolejki. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński powiedział, że nie ma potrzeby wydawana bardziej szczegółowych wytycznych, jak w praktyce ma być realizowane rozporządzenie ministra zdrowia dotyczącego pierwszeństwa głosowania dla niektórych osób.
Nie stwierdzono większej niż zwykle aktywności ani na polu dezinformacji, ani cyberprzestępczości w związku z wyborami prezydenckimi, ale instytucje odpowiedzialne za tę sferę pozostają w gotowości przed II turą - poinformował resort cyfryzacji.
Osoby powyżej 60 lat, kobiety w ciąży, osoby z dzieckiem do 3 lat i niepełnosprawni będą obsługiwani w lokalach wyborczych w pierwszej kolejności – przewiduje opublikowane we wtorek rozporządzenie Ministra Zdrowia.