Radio Białystok | Wybory prezydenckie | Ministerstwo Zdrowia: wierzymy, że Polacy podczas wyborów będą odpowiedzialni
Jesteśmy przekonani, że Polacy zachowają się odpowiedzialnie i widząc osoby starsze, z dzieckiem do lat 3 lub kobiety w ciąży, po prostu będą umożliwiali im wejście jako pierwszym – powiedział w czwartek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Zgodnie z przepisami, które weszły w życie w środę, w lokalu wyborczym w pierwszej kolejności obsługiwane będą osoby powyżej 60 lat, kobiety w ciąży, osoby z dzieckiem do 3 lat oraz osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub te, które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie.
W związku z tym Andrusiewicz wyraził przekonanie, że "Polacy zachowają się odpowiedzialnie i widząc osoby starsze, z dzieckiem do lat 3 lub kobiety w ciąży, po prostu będą umożliwiali im wejście jako pierwszym".
"Liczymy na odpowiedzialne i racjonalne podejście Polaków" – powiedział.
Dodał, że "komisje wyborcze mają dbać o to, żeby te osoby uprzywilejowane rozporządzeniem ministra zdrowia, nie były narażone na długotrwałe stanie w kolejce lub na słońcu". Ale – podkreślił – to, komisje decydują, jak zorganizują sobie pracę.
W niedzielnych wyborach prezydenckich wyborcy nadal musieli pamiętać o środkach ostrożności, m.in. o obowiązku zakrycia ust i nosa maseczką, przyłbicą lub częścią odzieży. Wchodząc do lokalu, głosujący powinni pamiętać też o skorzystaniu z płynu do dezynfekcji rąk lub przyjściu w rękawiczkach.
12 lipca w drugiej turze wyborów zmierzą się urzędujący prezydent Andrzej Duda i kandydat KO Rafał Trzaskowski.
Wyborcy głosujący korespondencyjnie do piątku (10.07) mają czas na wrzucenie koperty zwrotnej do nadawczej skrzynki Poczty Polskiej lub dostarczenie jej do urzędu gminy. Kopertę zwrotną można też dostarczyć do lokalu wyborczego w dniu głosowania, ale nie można jej samodzielnie wrzucić do urny.
Do głosowania w drugiej turze wyborów prezydenckich zgłosiło się ponad 150 tysięcy Polaków mieszkających za granicą. To bilans obejmujący tylko te osoby, które nie głosowały w I turze lub zmieniały swój dotychczasowy obwód głosowania.
Osoby powyżej 60 lat, kobiety w ciąży, osoby z dzieckiem do 3 lat i niepełnosprawni będą obsługiwani w lokalach wyborczych w pierwszej kolejności – przewiduje opublikowane we wtorek rozporządzenie Ministra Zdrowia.
To zachęta do udziału w niedzielnych (12.07) wyborach. Zarząd województwa podlaskiego przygotował akcję "Puchar Gmin".
Poczta Polska otrzymała blisko 194 tys. pakietów do doręczenia przed drugą turą wyborów, czyli o ponad 20 tys. więcej, niż doręczonych w I turze - poinformowała w poniedziałek w komunikacie spółka. Dodała, że osoby na kwarantannie karty do głosowania otrzymają najpóźniej dwa dni przed wyborami.
Nie obserwujemy wzrostu zachorowań po pierwszej turze wyborów – podał w poniedziałek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Zachowania Polaków podczas pierwszej tury były bardzo odpowiedzialne – ocenił.