Radio Białystok | Wybory prezydenckie | Piątek ostatnim dniem na odebranie zaświadczenia o prawie do głosowania
Piątek jest ostatnim dniem, w którym można odbierać zaświadczenie o prawie do głosowania; umożliwia ono oddanie głosu w dowolnym obwodzie wyborczym w kraju lub za granicą.
Jeszcze tylko w piątek (10.07) w godzinach pracy urzędu gminy czy miasta, w którym jesteśmy ujęci w spisie wyborców, możemy odebrać zaświadczenia o prawie do głosowania. Wniosek o wydanie zaświadczenia można złożyć osobiście, faksem lub mailem.
Z zaświadczeniem można głosować w dowolnym obwodzie wyborczym miejscu w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.
Gdy otrzymujemy zaświadczenie, jesteśmy skreślani ze spisu wyborców w naszym obwodzie. W sytuacji, gdy zgubimy zaświadczenie, nie dostaniemy kolejnego, tak więc utrata zaświadczenia spowoduje, że wyborca nie będzie mógł zagłosować ani w swoim obwodzie głosowania, ani w żadnym innym.
Ponad 2 600 osób pobrało już w Białymstoku zaświadczenie o prawie do głosowania przed drugą turą wyborów prezydenckich.
Poczta Polska dostarczyła ponad 195 tys. pakietów wyborczych z 197 tys. przekazanych przez urzędy - poinformowała w czwartek w komunikacie spółka. Doręczanie zakończy się w piątek 10 lipca.
Jesteśmy przekonani, że Polacy zachowają się odpowiedzialnie i widząc osoby starsze, z dzieckiem do lat 3 lub kobiety w ciąży, po prostu będą umożliwiali im wejście jako pierwszym – powiedział w czwartek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Wyborcy głosujący korespondencyjnie do piątku (10.07) mają czas na wrzucenie koperty zwrotnej do nadawczej skrzynki Poczty Polskiej lub dostarczenie jej do urzędu gminy. Kopertę zwrotną można też dostarczyć do lokalu wyborczego w dniu głosowania, ale nie można jej samodzielnie wrzucić do urny.
Seniorzy powyżej 60 lat, kobiety w ciąży, rodzice z dzieckiem do 3 lat i osoby niepełnosprawne mogą oddać głos w drugiej turze wyborów bez kolejki. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński powiedział, że nie ma potrzeby wydawana bardziej szczegółowych wytycznych, jak w praktyce ma być realizowane rozporządzenie ministra zdrowia dotyczącego pierwszeństwa głosowania dla niektórych osób.
Nie stwierdzono większej niż zwykle aktywności ani na polu dezinformacji, ani cyberprzestępczości w związku z wyborami prezydenckimi, ale instytucje odpowiedzialne za tę sferę pozostają w gotowości przed II turą - poinformował resort cyfryzacji.