Radio Białystok | Wojna na Ukrainie | Ukraina/ Straż graniczna: przez 16 dni wojny Rosja straciła sprzęt wojskowy wart 5 mld dolarów
Przez 16 dni wojny ukraińskie siły zbrojne zniszczyły rosyjski sprzęt wojskowy warty ponad 5 mld dolarów, w tym samoloty, śmigłowce i czołgi – podała w sobotę agencja Ukrinform, cytując informacje zamieszczone na Telegramie przez ukraińską straż graniczną.
Całkowite straty bojowe Rosjan, według ukraińskich danych, na dzień 12 marca to: ponad 12 tys. ludzi, 362 czołgi, 1205 bojowych pojazdów opancerzonych, 135 systemów artyleryjskich, 62 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe, 33 systemy obrony przeciwlotniczej, 58 samolotów, 83 śmigłowce, 585 pojazdów kołowych, trzy jednostki pływające, 60 cystern i siedem bezzałogowców.
Co najmniej 579 cywilów, w tym 42 dzieci, zginęło na Ukrainie od początku rosyjskiej inwazji - poinformowało Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR). Podkreślono, że w rzeczywistości liczby te mogą być znacznie wyższe.
OHCHR przekazało również, że potwierdzono doniesienia o 1002 rannych wśród ukraińskich cywilów.
Wysoka Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet zaznaczyła, że w rzeczywistości statystyki dotyczące ofiar wojny na Ukrainie mogą być "znacznie wyższe". Jak dodała, pracownicy OHCHR często potrzebują kilku dni, by potwierdzić faktyczne liczby.
- W większości to są ofiary użycia broni wybuchowej o dużym zasięgu, w tym ostrzału ciężką artylerią i z wyrzutni rakietowych, a także ataków rakietowych i lotniczych - podało OHCHR w komunikacie.
Jak wykazano, w strefach kontrolowanych przez ukraiński rząd w obwodach donieckim i ługańskim zginęło 105 osób, a 25 osób zginęło na terenie uznanych przez Rosję, separatystycznych republik w tych obwodach. 449 ofiar śmiertelnych stwierdzono na pozostałej części terytorium Ukrainy, w tym w Kijowie, Charkowie i Chersoniu.
Ludzie dobrej woli na całym świecie, w tym szczególnie kobiety, powinny włączyć się w pokojową walkę o prawdę; cały świat powinien poznać prawdę o tragedii, która rozgrywa się na Ukrainie - podkreśliła pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.
W rządzie tworzony jest wzór wniosku dla obywateli Polski, którzy przyjęli pod swój dach obywateli z Ukrainy o refinansowanie kosztów ich pobytu i myślę, że będzie on przedstawiony najpóźniej w poniedziałek - powiedział w sobotę (12.03) wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski żąda natychmiastowego uwolnienia porwanego burmistrza Melitopola. W tej sprawie ukraiński prezydent rozmawiał też z przywódcami Niemiec i Francji.
Potrzebna jest żywność i artykuły higieniczne, ale też powerbanki oraz zestawy pierwszej pomocy. Te rzeczy - które trafią do potrzebujących na Ukrainie - można przynosić do sokólskich placówek. Chodzi o Zespół Szkół przy ulicy Mickiewicza 11 oraz Starostwo Powiatowe w Sokółce.
Na razie w Białymstoku tego problemu jeszcze nie ma, ale władze miasta szykują się na przyjęcie większej niż dotychczas grupy uchodźców z Ukrainy. Niewykluczone, że na miejsca noclegowe trzeba będzie przystosowywać na przykład hale sportowe – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Zostawiają swój dobytek, często pakują się zaledwie w kilkadziesiąt minut i uciekają przed wojną. Coraz więcej uchodźców z Ukrainy dociera do Polski.
Ponad milion uchodźców z Ukrainy uciekających przed wojną wjechało do Polski. Wielu z nich trafia do punktów recepcyjnych, w których mogą się ogrzać, przebrać i odpocząć po podróży. Tam też jest organizowany dla nich dalszy transport w głąb Polski lub do innych krajów europejskich.
Już ponad 920 tys. uchodźców wjechało do Polski z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy - z czego tylko 129 tys. w sobotę (06.03). Jedno z przejść, przez które głównie kobiety i dzieci wjeżdżają do naszego kraju, znajduje się w miejscowości Hrebenne. W weekend (5-6.03) nadajemy specjalne relacje z polsko-ukraińskiej granicy.