Radio Białystok | Wojna na Ukrainie | Prezydent Ukrainy żąda uwolnienia porwanego przez Rosjan mera Melitopola
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski żąda natychmiastowego uwolnienia porwanego burmistrza Melitopola. W tej sprawie ukraiński prezydent rozmawiał też z przywódcami Niemiec i Francji.
Wołodymyr Zełeński zachęcał również obywateli swojego kraju do nieustannego zaangażowania w sprawy ojczyzny. W opublikowanym na Facebooku nagraniu prezydent prosi także, by "robić wszystko, co konieczne dla obrony Ukrainy".
Zaznaczył, że w piątek (11.03) okupanci porwali mera Melitopola Iwana Fedorowa.
- Domagamy się jego uwolnienia, to bardzo ważne. Jestem wdzięczny wszystkim mieszkańcom Melitopola za ich sprzeciw wobec okupacji i za ich postawę. Okupanci powinni widzieć, że są obcy na całej naszej ziemi ukraińskiej i że nigdy nie będą tu przyjęci - mówił ukraiński prezydent.
Wołodymyr Zełenski poinformował także, że armia rosyjska ponosi największe straty od dekad. Między innymi 31 rosyjskich grup batalionowych jest niezdolnych do walki. "To jest wojna o naszą niepodległość" - mówił w nagraniu.
Siły zbrojne Ukrainy powstrzymują ofensywną operację Rosji na wszystkich kierunkach - podał w sobotę (12.03) rano sztab generalny ukraińskiej armii w podsumowaniu sytuacji operacyjnej, opublikowanej w serwisie Facebook.
Potrzebna jest żywność i artykuły higieniczne, ale też powerbanki oraz zestawy pierwszej pomocy. Te rzeczy - które trafią do potrzebujących na Ukrainie - można przynosić do sokólskich placówek. Chodzi o Zespół Szkół przy ulicy Mickiewicza 11 oraz Starostwo Powiatowe w Sokółce.
Na razie w Białymstoku tego problemu jeszcze nie ma, ale władze miasta szykują się na przyjęcie większej niż dotychczas grupy uchodźców z Ukrainy. Niewykluczone, że na miejsca noclegowe trzeba będzie przystosowywać na przykład hale sportowe – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Do Polski trafiło już ponad półtora miliona uchodźców wojennych z Ukrainy. Są wśród nich setki tysięcy dzieci i nastolatków, którzy mogą u nas kontynuować naukę. Z danych resortu edukacji wynika, że do polskich szkół zapisało się już około 24 tysięcy uczniów, a szacuje się, że może być ich być ponad pół miliona.
W piątek (11.03) po 17:00 zakończyło się uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów z okazji 23. rocznicy przystąpienia Polski do NATO, podczas którego orędzie wygłosił prezydent Andrzej Duda. Zdalnie wystąpił prezydenta Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
Zostawiają swój dobytek, często pakują się zaledwie w kilkadziesiąt minut i uciekają przed wojną. Coraz więcej uchodźców z Ukrainy dociera do Polski.
Włodarze ukraińskich miast atakowanych przez rosyjskich najeźdźców apelują do świata o pomoc - przede wszystkim zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Ukrainą. Ich zdaniem pomoże to uniknąć setek ofiar wśród ludności cywilnej z ostrzeliwanych, oblężonych i zajętych miast.
Mariupol – bezpośredni atak bombowy na szpital położniczy. Pod gruzami są ludzie, dzieci – napisał w środę (09.03) na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Władze Mariupola poinformowały wcześniej o zbombardowaniu szpitala dziecięcego i położniczego.
Najwięcej osób z Ukrainy dociera do Polski przez przejście w Medyce na Podkarpaciu. Każdej doby odprawianych jest tutaj nawet blisko 30 tys. podróżnych. Ogromnym węzłem przesiadkowym jest też dworzec kolejowy w Przemyślu, do którego docierają pociągi ze Lwowa.
Ponad milion uchodźców z Ukrainy uciekających przed wojną wjechało do Polski. Wielu z nich trafia do punktów recepcyjnych, w których mogą się ogrzać, przebrać i odpocząć po podróży. Tam też jest organizowany dla nich dalszy transport w głąb Polski lub do innych krajów europejskich.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski jest gotowy do bezpośrednich rozmów z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - oświadczył w niedzielę wiceszef biura ukraińskiego szefa państwa Andrij Sybiha.
Już ponad 920 tys. uchodźców wjechało do Polski z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy - z czego tylko 129 tys. w sobotę (06.03). Jedno z przejść, przez które głównie kobiety i dzieci wjeżdżają do naszego kraju, znajduje się w miejscowości Hrebenne. W weekend (5-6.03) nadajemy specjalne relacje z polsko-ukraińskiej granicy.