Radio Białystok | Wojna na Ukrainie | Od środy będzie można składać wnioski o refinansowanie kosztów pobytu Ukraińców
W rządzie tworzony jest wzór wniosku dla obywateli Polski, którzy przyjęli pod swój dach obywateli z Ukrainy o refinansowanie kosztów ich pobytu i myślę, że będzie on przedstawiony najpóźniej w poniedziałek - powiedział w sobotę (12.03) wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.
Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker poinformował, że od środy 16 marca mieszkańcy, którzy przyjęli uchodźców z Ukrainy do własnych domów, będą mogli składać wnioski o refinansowanie kosztów ich pobytu.
Wniosek ma być gotowy w poniedziałek. Szefernaker dodał, że wniosek będzie zakładał oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej.
- Tam będzie trzeba wpisać dane także tych osób z Ukrainy, które w tym czasie przebywają u tej osoby - podkreślił Szefernaker.
Zwrócił uwagę, że będzie też tam wiele różnych danych, "które będą zabezpieczały państwo i samorząd, żeby nie doszło do nieprawidłowości przy składaniu tego wniosku".
"Jeżeli ktoś przyjmuje osoby na 60 dni, to może złożyć najpierw pierwszy wniosek po 30 dniach, drugi po 30 dniach i będzie miał zwrócone za całość, od momentu pierwszego dnia, kiedy przyjął tę osobę pod dach" – powiedział wiceminister.
Wiceminister zwrócił uwagę, że te dwa miesiące są dla obywatela Ukrainy, żeby zdecydował, co dalej będzie w Polsce robił.
"Od 16 marca Polacy, którzy goszczą w swoim domu Ukraińców, będą mogli składać wnioski na refinansowanie poniesionych kosztów. Przypomnę, ustawa, która została przegłosowana, zakłada 40 zł za dzień pomocy pod własnym dachem dla uchodźców. Te wnioski należy składać w gminach" – powiedział wiceminister.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski żąda natychmiastowego uwolnienia porwanego burmistrza Melitopola. W tej sprawie ukraiński prezydent rozmawiał też z przywódcami Niemiec i Francji.
Siły zbrojne Ukrainy powstrzymują ofensywną operację Rosji na wszystkich kierunkach - podał w sobotę (12.03) rano sztab generalny ukraińskiej armii w podsumowaniu sytuacji operacyjnej, opublikowanej w serwisie Facebook.
Potrzebna jest żywność i artykuły higieniczne, ale też powerbanki oraz zestawy pierwszej pomocy. Te rzeczy - które trafią do potrzebujących na Ukrainie - można przynosić do sokólskich placówek. Chodzi o Zespół Szkół przy ulicy Mickiewicza 11 oraz Starostwo Powiatowe w Sokółce.
Na razie w Białymstoku tego problemu jeszcze nie ma, ale władze miasta szykują się na przyjęcie większej niż dotychczas grupy uchodźców z Ukrainy. Niewykluczone, że na miejsca noclegowe trzeba będzie przystosowywać na przykład hale sportowe – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Zostawiają swój dobytek, często pakują się zaledwie w kilkadziesiąt minut i uciekają przed wojną. Coraz więcej uchodźców z Ukrainy dociera do Polski.
Ponad milion uchodźców z Ukrainy uciekających przed wojną wjechało do Polski. Wielu z nich trafia do punktów recepcyjnych, w których mogą się ogrzać, przebrać i odpocząć po podróży. Tam też jest organizowany dla nich dalszy transport w głąb Polski lub do innych krajów europejskich.
Już ponad 920 tys. uchodźców wjechało do Polski z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy - z czego tylko 129 tys. w sobotę (06.03). Jedno z przejść, przez które głównie kobiety i dzieci wjeżdżają do naszego kraju, znajduje się w miejscowości Hrebenne. W weekend (5-6.03) nadajemy specjalne relacje z polsko-ukraińskiej granicy.