Radio Białystok | Wojna na Ukrainie | Zgromadzenie Narodowe - orędzie wygłosił prezydent Andrzej Duda, zdalnie wystąpił Zełeński [wideo]

Zgromadzenie Narodowe - orędzie wygłosił prezydent Andrzej Duda, zdalnie wystąpił Zełeński [wideo]

11.03.2022, 17:07, akt. 19:17

W piątek (11.03) po 17:00 zakończyło się uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów z okazji 23. rocznicy przystąpienia Polski do NATO, podczas którego orędzie wygłosił prezydent Andrzej Duda. Zdalnie wystąpił prezydenta Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Źródło: twitter.com/KancelariaSejmu
Źródło: twitter.com/KancelariaSejmu

"Właśnie stąd, z Polski, z Warszawy nieustająco płynie do całego wolnego świata apel: nie możemy dopuścić by Rosja podbiła wolną, niepodległą i demokratyczną Ukrainę. Musimy zwiększyć wysiłki i wsparcie dla walczącego narodu ukraińskiego. Niech Kijów i inne ukraińskie miasta nie podzielą losu zburzonej Warszawy. Zatrzymajmy zło. To jest wyzwanie dla całego wolnego świata" - oświadczył w orędziu prezydent Duda.



Prezydent: obecność Polski w NATO i UE to fundamenty naszego bezpieczeństwa

Obecność Polski w NATO i UE to fundamenty naszego bezpieczeństwa i polska racja stanu - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystego zgromadzenia posłów i senatorów. Podkreślił również konieczność zwiększenia wsparcia dla walczącego narodu ukraińskiego.

Prezydent podkreślił, że wstępując do NATO, Polska w pełni dołączyła do zachodniej wspólnoty.


- Zawsze byliśmy w niej kulturowo, dołączyliśmy politycznie i militarnie. To wielkie wydarzenie dla Polski, Europy i świata" - zaznaczył Duda. "Niestety, nie jest to chwila na radosne świętowanie. Spotykamy się dzisiaj w dramatycznym czasie. W chwili największego kryzysu światowego bezpieczeństwa od zakończenia II wojny światowej. Niczym niesprowokowany atak Rosji na niepodległą Ukrainę zszokował świat - mówił.



Jak zauważył Duda, od ponad dwóch tygodni armia i naród ukraiński stawiają bohaterski opór najeźdźcom. Podkreślił, że nasi sąsiedzi dają całemu światu przykład, czym jest prawdziwa odwaga i umiłowanie naszych wspólnych wartości – wolności, suwerenności i demokracji.


- Płacą za to najwyższą możliwą cenę – ukraińskie miasta są bombardowane, atakowane są domy mieszkalne, bloki, szkoły i szpitale. Ataki ze strony rosyjskich najeźdźców mają znamiona ludobójstwa - powiedział prezydent.



Zełenski przemówił zdalnie w Sejmie

Nie zostaliśmy sami z wrogiem, polscy bracia i siostry są z nami; już pierwszego dnia wojny było jasne dla Ukraińców i Polaków, że między nami nie ma jakichkolwiek granic - fizycznych, historycznych, osobistych i ludzkich - powiedział w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Jeszcze przed zabraniem głosu uczestnicy zgromadzenia powitali Zełenskiego owacją na stojąco. Zełenski wskazywał, że kiedy został prezydentem w 2019 r., można było odczuć, że Polska i Ukraina będą musiały przejść długą drogę z uwagi na chłodne relacje.


Chciałem przejść tę drogę szybko, drogę do ciepła. Wiedziałem, że z natury jesteśmy sobie bliscy, Ukraińcy i Polacy - powiedział.



Przypomniał swoje pierwsze spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą. "Ze spotkania do spotkania wszystko się zmieniało. Chłód znikał. Rozumieliśmy się wzajemnie, jak Ukrainiec z Polakiem, jak Europejczycy, jak przyjaciele" - oświadczył.

Zełenski podkreślił, że Ukraińcy rozumieją, "dlaczego Polacy tak bardzo potrafią walczyć razem z innymi o wolność, za wolność i za Europę".

Odniósł się również do katastrofy smoleńskiej z 2010 roku. "Pamiętamy, jak były badane okoliczności tej katastrofy. Wiemy, co to oznaczało dla was, i co oznaczało dla was milczenie tych, którzy wszystko dokładnie wiedzieli, ale cały czas oglądali się jeszcze na naszego sąsiada" - mówił.

"Widzieliśmy wczoraj, jak i o czym mówiły państwa Unii Europejskiej; widzieliśmy kto jest prawdziwym liderem, kto walczy o spójną i połączoną Europę, o wspólne europejskie bezpieczeństwo, a kto próbował nas powstrzymać, kto próbował was powstrzymać" - dodał prezydent Ukrainy.

Zełenski przypomniał wypowiedź prezydenta Lecha Kaczyńskiego z sierpnia 2008 r. w Gruzji, który ostrzegał przed rosyjską agresją, mówiąc: "Świetnie wiemy, że dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie, a później może i czas na mój kraj, na Polskę".


Stoltenberg: NATO będzie chronić Polskę i bronić każdego cala terytorium sojuszniczego

Sojusznicy są zjednoczeni w ramach NATO; będziemy chronić Polskę i bronić każdego cala terytorium sojuszniczego - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w polskim Sejmie w zdalnym wystąpieniu. "Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego" - zapewnił Polaków.

Sekretarz generalny NATO pogratulował 23. rocznicy przystąpienia Polski do NATO. "Polska jest bardzo zaangażowanym i docenianym członkiem i sojusznikiem. Wnosi wkład w nasze wspólne bezpieczeństwo" - powiedział.

Stoltenberg dziękował Polsce za odwagę, którą wykazuje się w tych niebezpiecznych czasach. Wskazał, że Polacy przyjęli setki tysięcy uchodźców z Ukrainy, uciekających przed rosyjskim atakiem i oferują im wsparcie w najgorszym kryzysie uchodźczym od II wojny światowej.

"Również wspieracie Ukrainę w wykonywaniu swojego prawa do samoobrony. Ta wojna ma wpływ na życie niewinnych Ukraińców, ma wpływ na bezpieczeństwo Europy i ład światowy" - mówił sekretarz generalny NATO.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ukraińcy szukają schronienia też w województwie podlaskim

11.03.2022, 15:55

Już od ponad dwóch tygodni trwa masowa ucieczka uchodźców wojennych z Ukrainy. Najwięcej osób przybywa do Polski. Liczą, że wojna wkrótce się skończy i będą mogli wrócić do swoich domów.


Pracownicy firmy Enea Ciepło przekazali do PCK dary - trafią do uchodźców z Ukrainy

11.03.2022, 13:57

Artykuły pierwszej potrzeby, żywność, kosmetyki, koce, śpiwory i pieluchy. M.in. takie dary przekazali w piątek (11.03) pracownicy firmy Enea Ciepło do Polskiego Czerwonego Krzyża.


Prezydent Białegostoku: Miasto ma wciąż możliwości przyjmowania uchodźców, ale Białystok nie jest ich pierwszym wyborem

11.03.2022, 12:29

W Białymstoku sytuacja z możliwością przyjęcia uchodźców jest dobra, ale przygotowywana jest większa liczba miejsc - powiedział w piątek (11.03) prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Mówił, że uchodźcy nie wybierają Białegostoku, bo leży blisko polsko-białoruskiej granicy.


Jak wspierać Ukraińców, którzy schronili się w Polsce

11.03.2022, 13:57

Szacuje się, że ogarniętą wojną Ukrainę może opuścić około pięciu milionów obywateli tego kraju. Do Polski dotarło już ponad półtora miliona, w tym - według danych Związku Ukraińców Podlasia - kilka tysięcy schroniło się w naszym regionie.


"Modlitwa za Ukrainę" - reportaż Dominika Gila

14.03.2022, 05:01

Jedno z wielu miejsc w Polsce, gdzie spotykają się ukraińscy uciekinierzy i polscy wolontariusze.


"Chcę do domu" - reportaż Wojciecha Szubzdy

11.03.2022, 05:00

Zostawiają swój dobytek, często pakują się zaledwie w kilkadziesiąt minut i uciekają przed wojną. Coraz więcej uchodźców z Ukrainy dociera do Polski.





ZNAJDŹ NAS





Osyda - koncert live w Polskim Radiu Białystok

źródło: pixabay.com
20.05.2022, 18:20, akt. 18:24

Rosja wstrzymuje dostawy gazu do Finlandii















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok