Radio Białystok | Wiadomości | Wierni Kościoła katolickiego obchodzą drugi dzień świąt Bożego Narodzenia i wspominają pierwszego męczennika
Drugi dzień świąt Narodzenia Pańskiego w Kościele to wspomnienie pierwszego męczennika. Ewangelia tego dnia opowiada o ukamieniowaniu diakona Szczepana w czasach pierwszych chrześcijan.
Przywoływanie historii pierwszego męczennika - diakona Szczepana w czasie świąt może zaskakiwać, ma jednak głęboki sens - przekonuje dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii ks. Karol Kondracikowski.
Trochę przerywa się ten spokój świątecznego rozradowania z narodzin elementem śmierci. Łatwo jest wpaść w przerażenie tym, że tu nagle męczeństwo, dramatyczna scena w Słowie Bożym tego dnia, ale tak naprawdę chodzi o przykład człowieka totalnie oddanego Panu Bogu. Właśnie dlatego, że potrafi oddać życie - to już jest najwyższy poziom zawierzenia, kiedy nie lękasz się dać życie komuś kogo kochasz, z kim jesteś blisko - mówi ks. Karol Kondracikowski.
Jak wyjaśnia ks. Kondracikowski - ewangelia drugiego dnia świąt ma pokazać, że śmierć - choć tak się jej boimy - nie ma ostatniego słowa, a wszyscy chrześcijanie powołani są do tego, by żyć.
To nie koniec świętowania Bożego Narodzenia w Kościele. Obchody zakończy 1 stycznia - uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Natomiast kolędy wierni będą śpiewać aż do 2 lutego, czyli święta Ofiarowania Pańskiego.
Obrzucanie się grochem w kościele - to jeden z elementów obchodzenia świąt Bożego Narodzenia na dawnych Kurpiach.
Tego dnia nikt nie powinien być sam. Z myślą o ubogich i potrzebujących Caritas archidiecezji białostockiej wspólnie z Fundacją Rodziny Czarneckich zorganizowały w Białymstoku wigilię dla samotnych i ubogich.
- Bliskość jest szczególnym elementem, którego potrzebujemy i którego nam brakuje, dobre słowo, zwykłe przytulenie przy życzeniach, przy łamaniu się opłatkiem. Myślę więc, że dobrze po prostu sobą się ucieszyć w tym czasie i tym, że jesteśmy razem - podkreśla ksiądz.