Radio Białystok | Wiadomości | Jak dawniej wyglądało Boże Narodzenie na Kurpiach?

Jak dawniej wyglądało Boże Narodzenie na Kurpiach?

autor: Paweł Wądołowski

25.12.2024, 10:41, akt. 10:57

Obrzucanie się grochem w kościele - to jeden z elementów obchodzenia świąt Bożego Narodzenia na dawnych Kurpiach.

Fotolia.com
Fotolia.com

Jak tłumaczy etnograf ze Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie Wiesława Pawlak, miało to zapewnić urodzaj podczas zbiorów.


Od świętego Szczepana, czyli od drugiego dnia świąt świętowanie zaczynało się od tego, że z chóru zrzucano groch na wiernych. Teraz, od niedawna, mówi się, że to ze względu na ukamienowanie świętego Szczepana. Ale jest to bardzo stary zwyczaj na urodzaj, pomyślność w następnym roku. Później rozpoczynało się oczywiście kolędowanie, rozpoczynało się wzajemne odwiedzanie, składanie sobie życzeń - mówi Wiesława Pawlak.


I życzenia te skupiały się na pomyślności zbiorów. Bo to było wtedy najważniejsze.


 Jednocześnie nie tylko świątecznych życzeń, ale zdrowia i przede wszystkim dobrego urodzaju w następnym roku. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważne były te życzenia. I te wszystkie zabiegi, jeszcze sprzed chrześcijaństwa, a później zresztą też modlono się o dobry następny rok - dodaje Wiesława Pawlak.


Sama wigilia zaczynała się od kolacji i pasterki. I miała bardziej roboczy charakter. Bo w ciągu dnia przygotowywano też potrawy na cały okres świąt.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Uroczystość Bożego Narodzenia w Kościele katolickim

25.12.2024, 07:03

Mszą świętą o północy, czyli pasterką katolicy rozpoczęli świętowanie Bożego Narodzenia. To czas, kiedy Kościół celebruje wypełnienie obietnicy o zbawieniu człowieka.


Na Suwalszczyźnie pasterki również po litewsku

24.12.2024, 12:11

W kilku parafiach na Suwalszczyźnie mniejszość litewska w Polsce, której są tam największe w kraju skupiska, ma możliwość uczestnictwa w mszach św. w języku litewskim. Tam tradycyjnie odprawiane są po dwie pasterki - jedna właśnie po litewsku, a druga po polsku.


Tradycja i zwyczaje, bez których nie ma atmosfery świąt Bożego Narodzenia

23.12.2024, 07:07

Sianko pod obrusem, śpiewanie kolęd, święty Mikołaj rozdający dzieciom prezenty, dzielenie się opłatkiem i czekanie na pierwszą gwiazdkę - to jedne z najpopularniejszych zwyczajów w tym regionie. Każdy dom ma swoje wyjątkowe rytuały, które nadają świętom niepowtarzalny charakter.


Jakie tradycje świąteczne panują na Kurpiach?

24.12.2023, 12:12

12 potraw wigilijnych to jeden z symboli wigilijnych. Nie wszędzie jednak te potrawy są takie same. Swoje tradycyjne mają między innymi Kurpie.


Kurpiowszczyzna - szukamy śladów tej magicznej krainy [zdjęcia]

24.08.2020, 10:00

Gdzie leżą Kurpie? Co wiemy o tej krainie, poza stereotypami? Jak mówi się po kurpiowsku i dlaczego to tak dziwnie brzmi? Jakie smakołyki je się na Kurpiach? Zapraszamy w tym tygodniu do szukania tej magicznej krainy wraz z Dorotą Sokołowską i Adamem Dąbrowskim.





ZNAJDŹ NAS








abp Józef Guzdek i abp Jakub, fot. PRB
24.12.2024, 13:35, akt. 16:29

Świąteczne życzenia arcybiskupów












źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok