Radio Białystok | Wiadomości | Na Internetowym Koncie Pacjenta są dostępne nowe usługi. Dotyczą m.in. szczepień przeciw HPV
To duże ułatwienie dla osób, które chcą na przykład zaszczepić swoje dziecko przeciwko HPV. W Internetowym Koncie Pacjenta pojawiły się nowe udogodnienia, także te związane z rejestracją na wykonanie niektórych usług medycznych.
Jak mówi rzeczniczka Podlaskiego NFZ Izabella Przewłocka, dostępna jest już e-rejestracja na badanie programu Profilaktyka 40 Plus oraz e-rejestracja dziecka w wieku 9-14 lat na bezpłatne szczepienie przeciw HPV.
Funkcja e-rejestracji będzie się rozwijać. Niedługo będzie można się umówić przez Internetowe Konto Pacjenta na mammografię (kobiety w wieku 45-74 lata) i cytologię (kobiety od 25 do 64 roku życia) oraz do poradni kardiologicznej. Trwa już pilotaż usług dla tych trzech typów poradni. Nabór placówek medycznych w pilotażu jest dobrowolny, NFZ czeka na placówki, które chcą do niego przystąpić.
Dzięki e-rejestracji będzie też można przełożyć lub odwołać już umówioną wizytę pierwszorazową, albo badanie - tak, aby mogła skorzystać z nich inna osoba. Pacjent będzie miał możliwość anulowania wizyty w ramach kontynuacji leczenia.
W Internetowym Koncie Pacjenta mamy dostęp do różnych informacji związanych na przykład z historią naszego leczenia. Sprawdzimy skierowania do specjalistów, zrealizowane recepty czy zwolnienia lekarskie. Przez IKP można też złożyć wniosek o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest tam też dostęp do portalu z bezpłatnymi dietami.
Swoje Internetowe Konta Pacjenta aktywowała dotąd połowa Polaków, prawie jedna trzecia z nich ma od 18 do 24 lat.
Z bezpłatnych badań będzie można skorzystać w Białymstoku w ramach Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Rozpocznie się już w poniedziałek (16.09). Jego celem jest edukacja społeczeństwa.
Dyrekcja Białostockiego Centrum Onkologii liczy, że do czerwca uda się osiągnąć porozumienie, aby poradnia psychologiczna funkcjonowała na takich samych zasadach jak w ostatnich latach.
Raka szyjki macicy można uniknąć przez szczepienia i regularne badania. Przekonują o tym lekarze z Białostockiego Centrum Onkologii, którzy spotkali się w poniedziałek (15.01) z uczennicami kilku białostockich liceów.
Szerszy pakiet badań w Podstawowej Opiece Zdrowotnej, leczenie najczęstszych chorób przewlekłych u swojego lekarza rodzinnego, konsultacje z dietetykiem oraz edukacja w kierunku radzenia sobie z chorobą. To elementy, które tworzą tzw. opiekę koordynowaną.