Radio Białystok | Wiadomości | W poniedziałek rozpoczyna się Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

W poniedziałek rozpoczyna się Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

autor: Renata Reda

13.09.2024, 18:03, akt. 18:16

Z bezpłatnych badań będzie można skorzystać w Białymstoku w ramach Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Rozpocznie się już w poniedziałek (16.09). Jego celem jest edukacja społeczeństwa.

Źródło: www.glowaiszyja.pl
Źródło: www.glowaiszyja.pl


0:00
0:00
Z bezpłatnych badań będzie można skorzystać w Białymstoku w ramach Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi -relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Eksperci podkreślają, że rak wcześnie wykryty jest wyleczalny. Apelują o cykliczne badania i zgłaszanie się do lekarza, jeśli zaniepokoją nas jakieś objawy.

W tym roku Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi realizować będą 23 ośrodki z 17 miast, w tym dwa w Białymstoku. Będzie można skorzystać z bezpłatnych badań.


Dwie placówki w Białymstoku

We wtorek (17.09) z porad specjalistów będzie można skorzystać w poradni chirurgii szczękowo-twarzowej szpitala wojewódzkiego przy ul. Wołodyjowskiego 4 w Białymstoku (gabinet 39), tel. 85 748 82 35 w godz. 9:00 - 11:00.

W piątek (20.09) będą bezpłatne badania w poradni chirurgii szczękowo-twarzowej USK przy ul. Waszyngtona 15A w Białymstoku (gabinet 1003), tel. 85 831 83 76 w godz. 9:00 - 13:00.

Liczba miejsc na te badania jest ograniczona.


"Równy dostęp - równe szanse"

Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi odbędzie się po raz 12. Tym razem pod hasłem "Równy dostęp - równe szanse".

Motto tegorocznej kampanii zwraca uwagę na fakt, że dostęp do leczenia onkologicznego w nowotworach głowy i szyi jest na bardzo zróżnicowanym poziomie w Europie. Znacznie szybciej diagnozowani i leczeni są pacjenci w krakach Beneluksu, Nienczech, Francji czy Anglii, przez to mają większą szansę na całkowite wyleczenie. 

Europa środkowo-wschodnia, w porównaniu do krajów Europy zachodniej, ma jeszcze dużo do zrobienia, w zakresie dostępności, jakości oraz wyników leczenia.


Lekarze zachęcają do obserwacji i reagowania

Wirus brodawczaka ludzkiego to nowy czynnik etiologiczny w rozwoju nowotworów głowy i szyi. Każdy z nas niepalący, niepijący, dbający o higienę jamy ustnej może zachorować na raka głowy i szyi, którego czynnikiem sprawczym jest wirus brodawczaka ludzkiego HPV. Dlatego w trakcie Tygodnia Profilaktyki lekarze będą edukować jak uchronić się od infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego i dlaczego warto się szczepić.

Lekarze zachęcają do czujnej obserwacji i reagowania, gdy np. przez dłużej niż trzy tygodnie utrzymuje się chrypka, mamy dyskomfort przy przełykaniu, bóle promieniujące, np. do ucha, bo może to oznaczać raka i podkreślają, że wczesne wykrycie choroby to szansa na wyleczenie lub leczenie mniej okaleczającą metodą.


Piąty, najczęściej występujący nowotwór złośliwy

Rak głowy i szyi jest piątym najczęściej występującym nowotworem złośliwym oraz ósmą najczęstszą przyczyną zgonów z powodu nowotworów złośliwych w Europie. Chociaż uważany jest za chorobę, której można zapobiec, około 60% wszystkich nowotworów głowy i szyi jest diagnozowanych u chorych w późnym stadium zaawansowania klinicznego. W tej grupie, dwie trzecie chorych nie przeżywa 5 lat. A ci, którzy przeżyją, zmagają się z szeregiem fizycznych, społecznych i zawodowych konsekwencji wywołanych chorobą.

Nowotwory głowy i szyi to każdy nowotwór znajdujący się powyżej obojczyka, z wyłączeniem nowotworów mózgu, gałki ocznej i przełyku. Ponad 90 proc. nowotworów powstaje w komórkach nabłonka wyściełającego wilgotne powierzchnie jamy ustnej, gardła, krtani, nosa i zatok przynosowych.


| red: at

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Osiem podlaskich szpitali jest w wykazie Krajowej Sieci Onkologicznej

28.07.2024, 07:19

Osiem szpitali z województwa podlaskiego znalazło się w pierwszym wykazie Krajowej Sieci Onkologicznej. To tak zwane SOLO, czyli Specjalistyczne Ośrodki Leczenia Onkologicznego, które zapewniają całościową opiekę chorym na nowotwory.


W Białostockim Centrum Onkologii otwarto Pracownię Brachyterapii

17.06.2024, 16:02

Lepsze warunki leczenia pacjentów i możliwość wykonywania większej liczby zabiegów - to efekty otwartej w poniedziałek (17.06) nowej Pracowni Brachyterapii w Białostockim Centrum Onkologii. Brachyterapia jest jedną z metod leczenia onkologicznego.


W RCKiK w Białymstoku można już oddawać komórki krwiotwórcze

27.05.2024, 15:59

W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, jako pierwszym ośrodku w północno-wschodniej Polsce, można oddawać komórki krwiotwórcze pobierane z krwi obwodowej, wykorzystywane w leczeniu pacjentów z chorobami szpiku.





ZNAJDŹ NAS














Augustów, Rynek Zygmunta Augusta, fot. Archiwum
AUGUSTÓW
16.11.2024, 13:33, akt. 13:41

Pierwszy w Augustowie Pchli Targ






źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok