Radio Białystok | Wiadomości | Naukowcy z Politechniki Białostockiej opracowali implant, który może zyskać ochronę patentową
Naukowcy z Politechniki Białostockiej - dr Piotr Borkowski i dr Roman Trochimczuk opracowali odwrócony implant stawu skroniowo-żuchwowego, który może zyskać ochronę patentową.
Dwójka naukowców z Politechniki Białostockiej - dr Piotr Borkowski i dr Roman Trochimczuk z Instytutu Inżynierii Biomedycznej stworzyli nowatorski implant, który dzięki swojej konstrukcji jest mniej podatny na uszkodzenia po wieloletnim użytkowaniu.
Z wynalazku skorzystają pacjenci, którzy z uwagi na specyfikę budowy dotychczasowych implantów musieli liczyć się z tym, ze po pewnym czasie urządzenia będą wymagały częściowej wymiany. Tymczasem rozwiązanie zastosowane w nowym implancie ma znacznie wydłużyć jego użytkowanie.
To nie pierwszy wynalazek zgłoszony do urzędu patentowego przez konstruktorów implantu. Dr Piotr Borkowski na swoim koncie ma miedzy innymi patenty na protezę kończyny dla zwierząt i wózek inwalidzki do gry w rugby.
Nieco ponad 700 miejsc na 17 kierunkach studiów. Największa uczelnia techniczna w regionie, Politechnika Białostocka rozpoczyna w poniedziałek (15.01) rekrutację na studia drugiego stopnia.
W tej rywalizacji liczy się kreatywność, ale też wiedza z fizyki i matematyki. Politechnika Białostocka po raz szósty organizuje Ogólnopolski Konkurs Niesamowita Maszyna.
Chodzi o większą ochronę cennych zabytków architektonicznych Supraśla. Politechnika Białostocka podpisała porozumienie z Wojskową Akademią Techniczną o współpracy ws. badania supraskich katakumb.
W tureckiej Ankarze, Białymstoku i belgijskim Berchem powstają elementy Cyfrowej Platformy Zdrowia Młodzieży. To specjalna aplikacja na smartfony i komputery, która ma umożliwiać kontakty osób z krajów gorzej sytuowanych z gronem lekarzy - wolontariuszy.