Radio Białystok | Wiadomości | Specjaliści z Politechniki Białostockiej i Wojskowej Akademii Technicznej będą razem badać supraskie katakumby
Chodzi o większą ochronę cennych zabytków architektonicznych Supraśla. Politechnika Białostocka podpisała porozumienie z Wojskową Akademią Techniczną o współpracy ws. badania supraskich katakumb.
Akademicy, we współpracy z WAT-em, przy użyciu georadaru mają sprawdzić szczegółowo m.in., co znajduje się pod ziemią w okolicach cmentarza. Wojskowi inżynierowie od kilku miesięcy działają na terenie samych katakumb i najbliższego otoczenia.
Wspólnie z Politechniką Białostocką chcemy ocalić i zapewnić dostępność do bardzo cennego zabytku architektonicznego, będącego świadectwem naszej wspólnej historii na styku trzech państw. Obecnie zabytek jest chroniony w bardzo ograniczony sposób. Żeby nie postępowała jego dalsza degradacja, chcemy zaproponować pewnego rodzaju rozwiązania.
Wykonujemy badanie georadarowe, żeby ustalić, co jest w podłożu gruntowym, zabezpieczyć też elementy, które mogą się tam znajdować. Możemy też wspomóc architektów i konstruktorów z politechniki pod kątem konstrukcyjnym i pod kątem sposobu zabezpieczenia zabytku, także poprzez klimat wewnętrzny, jeżeli już będzie ten zabytek zabezpieczony, tak żeby nie postępowała jego dalsza degradacja.
Ostatnio szczegółowo skanowaliśmy teren wokół katakumb, żeby przygotować miejsca pod roboty ziemne, tak żeby to można było odsłaniać. Politechnika będzie miała dokładnie wskazane, czego się może spodziewać, żeby po prostu nie naruszyć pochówków, tylko odkopać, odsłonić i ewentualnie zabezpieczyć - tłumaczy płk dr hab. inż. Ryszard Chmielewski, dyrektor Instytutu Inżynierii Lądowej Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT.
Rektor Politechniki Białostockiej prof. Marta Kosior-Kazberuk podkreśla znaczenie wieloletniej współpracy obu uczelni.
Politechnika Białostocka współpracuje z Wojskową Akademią Techniczną od wielu lat, wspólnie organizujemy konferencje czy postępowania awansowe. Podpisane dzisiaj porozumienie formalizuje tę współpracę, a także wzmacnia najnowszy temat współpracy - ratowanie supraskich katakumb. Okazuje się, że do grona uczelni, które pochylają się nad katakumbami, dołącza dzisiaj Wojskowa Akademia Techniczna, bo wsparcie specjalistów z tej uczelni jest niezbędne do ratowania zabytku - wyjaśnia prof. Marta Kosior-Kazberuk.
O wieloletniej współpracy z Politechniką Białostocką mówi też prorektor ds. naukowych WAT prof. Andrzej Dobrowolski.
Nasza współpraca zaczęła się nie dziś, tylko już dość dawno. Mamy osobiście bardzo dużo kontaktów z naukowcami z Politechniki Białostockiej, choćby z elektronikami. Ja jestem elektronikiem i współpracuję z panem prorektorem Świerczem. W ramach zawieranej dziś umowy wiele rzeczy uda nam się jeszcze wykonać - mówi prof. Andrzej Dobrowolski.
Wojskowa Akademia Techniczna to kolejna uczenia, która sformalizowała współpracę z Politechniką Białostocką.