Radio Białystok | Wiadomości | Politechnika Białostocka organizuje konkurs "Niesamowita Maszyna"
W tej rywalizacji liczy się kreatywność, ale też wiedza z fizyki i matematyki. Politechnika Białostocka po raz szósty organizuje Ogólnopolski Konkurs Niesamowita Maszyna.
Zadaniem zespołów licealistów, które wezmą w nim udział, będzie stworzenie maszyny na wzór urządzenia Goldberga.
"Chodzi o to, żeby ustawić elementy tak, żeby na zasadzie domina, wszystkie ze sobą współpracowały, czyli działanie jednej, uruchamiało kolejny" - tłumaczy rektor Politechniki Białostockiej prof. Marta Kosior-Kazberuk i przyznaje, że konstrukcje uczniów, tworzone w poprzednich edycjach, wielokrotnie zaskakiwały.
Dzięki konkursowi uczniowie szkół ponadpodstawowych z całego kraju mogą poznać ofertę Politechniki Białostockiej - dodaje prof. Marta Kosior-Kazberuk.
To jest pokazanie jak można twórczo realizować swoje pomysły i zainteresowania, że Politechnika daje na to szansę nie tylko w ramach regularnych studiów, ale też kół naukowych, których mamy ponad 60. Konkurs jest przeznaczony głównie dla maturzystów z myślą o tym, żeby zainteresowali się naszą uczelnią i podjęli tutaj studia. I rzeczywiście, wielu laureatów poprzednich konkursów jest obecnie naszymi studentami - dodaje prof. Marta Kosior-Kazberuk.
Do konkursu Niesamowita Maszyna można zgłaszać się do 22 marca. Finał 17 kwietnia.
Zwycięzcy dotaną 5 tysięcy złotych nagrody i indeksy Politechnikę Białostocką.
Przewidziane są także nagrody dla szkoły, w której uczą się najlepsi konstruktorzy i dla ich nauczyciela.
Jak wziąć udział w konkursie Niesamowita Maszyna?
Konstrukcje można budować w pojedynkę lub w zespole (maksymalnie 3-osobowym), zawsze pod nadzorem pełnoletniego opiekuna. Konkursowe maszyny powinny mieścić się na ławce szkolnej. Działanie gotowej maszyny należy sfilmować i opublikować w serwisie YouTube (klip do 2 minut). Uwaga! W tytule filmu powinna znaleźć się nazwa konkursu, czyli „Niesamowita Maszyna” oraz zwrot identyfikujący projekt; w opisie - krótka charakterystyka reakcji łańcuchowej. Zebrane pod filmem polubienia są elementem oceny konkursowej.
Etap I - do 22 marca 2024 r. nadsyłanie dokumentów zgłoszeniowych oraz publikacja filmów konkursowych w serwisie YouTube
Etap II (wewnętrzny) - do 10 kwietnia 2024 r. zamknięcie głosowania na YouTube, wyłonienie max. 10 zespołów, które otrzymają zaproszenie do rundy finałowej
Etap III - 17 kwietnia 2024 r. finał konkursu w Politechnice Białostockiej. Wybór zwycięzców i wręczenie nagród.
Zwycięski zespół lub konstruktor otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. złotych, oraz indeks na studia na kierunki oferowane przez Politechnikę Białostocką do wyboru na:
• Wydziale Architektury (po zdaniu egzaminu z rysunku),
• Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku,
• Wydziale Elektrycznym,
• Wydziale Mechanicznym,
• Wydziale Inżynierii Zarządzania.
II miejsce - nagroda pieniężna o wartości 2 000 zł
III miejsce - nagroda pieniężna o wartości 1500 zł
Opiekun - mentor zwycięskiej drużyny - nagroda pieniężna o wartości 1 000 zł
Szkoła ponadpodstawowa, w której uczą się zwycięzcy konkursu - 500 zł