Radio Białystok | Wiadomości | Naukowcy z Politechniki Białostockiej biorą udział w przygotowaniu Cyfrowej Platformy Zdrowia Młodzieży

Naukowcy z Politechniki Białostockiej biorą udział w przygotowaniu Cyfrowej Platformy Zdrowia Młodzieży

autor: Ryszard Minko

13.11.2023, 13:59, akt. 14:40

W tureckiej Ankarze, Białymstoku i belgijskim Berchem powstają elementy Cyfrowej Platformy Zdrowia Młodzieży. To specjalna aplikacja na smartfony i komputery, która ma umożliwiać kontakty osób z krajów gorzej sytuowanych z gronem lekarzy - wolontariuszy.

Źródło: Biuro Prasowe Politechniki Białostockiej
Źródło: Biuro Prasowe Politechniki Białostockiej

„Jeśli na przykład nie możesz dostać się do szpitala, przy pomocy naszej aplikacji będziesz miał szansę na otrzymanie zdalnie pomocy medycznej. Idea jest taka, by platformę tworzyli lekarze specjaliści - wolontariusze. Korzystanie z aplikacji ma być całkowicie darmowe. Teraz trwają jej testy, a za kilka miesięcy ma być udostępniona zainteresowanym” - mówi przedstawiciel lidera projektu prof. Servet Soyguder z Uniwersytetu w Ankarze.


Platforma ma działać zarówno jako aplikacja mobilna na smartfony oraz jako aplikacja webowa na popularnych przeglądarkach. Za jej techniczne przygotowanie odpowiadają naukowcy z Politechniki Białostockiej. Jesteśmy już w fazie testów i przebiegły one obiecująco - mówi profesor Arkadiusz Mystkowski z Wydziału Elektrycznego PB.


Zalogowany użytkownik aplikacji będzie mógł umówić video spotkanie z wybranym specjalistą z zakresu medycyny, jogi, pilatesu i fitness. Ma też umożliwiać bezpłatne konsultacje z dietetykami. Uruchomienie aplikacji planowane jest na przyszły rok.

W realizację projektu zaangażowane są dwie uczelnie: Ankara Yildirim Beyazit Üniversitesi (Turcja) jako lider projektu i Politechnika Białostocka jako partner. Wspierają je organizacje społeczne: RESHA z siedzibą w belgijskim Berchem oraz tureckie: DGH-ARGE Yazilim Danişmanlik Enerji Egitim Inş. San. Tic. Ltd. Şti. w Malatya oraz Digital Robotic Life w Van. Budżet całego projektu to 354 610 euro. Projekt zakończy się w 2024 roku, a jego efekt ma być dostępny bezpłatnie dla użytkowników na całym świecie.

| red: pp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Politechnika Białostocka odnowiła samochód pancerny FAI-M ze zbiorów Muzeum Wojska

7.11.2023, 15:54

Najpierw brał udział w sowieckiej agresji na Polskę, po uszkodzeniu miejscowi rolnicy przerobili go na ziemiankę na kartofle i poidło dla krów, a ostatecznie trafił do muzeum. Mowa o prawie 90-letnim rosyjskim samochodzie pancernym FAI-M, który po renowacji można podziwiać w Parku Militarnym Muzeum Wojska w Białymstoku przy ul. Węglowej.


Uniwersytet Medyczny w Białymstoku i Politechnika Białostocka znalazły się w rankingu Times Higher Education

29.09.2023, 13:22

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku i Politechnika Białostocka to dwie podlaskie uczelnie, które znalazły się w światowym rankingu Times Higher Education. To obok rankingu Szanghajskiego jedno z ważniejszych zestawień ocen uczelni.


Trzy podlaskie uczelnie realizują projekt związany ze szkolnictwem zawodowym

26.09.2023, 13:34

Trzy uczelnie: Uniwersytet w Białymstoku, Politechnika Białostocka i Akademia Łomżyńska będą analizować szkolnictwo zawodowe w regionie, a wyniki mają służyć m.in. lepszemu dostosowaniu ich oferty do potrzeb rynku pracy. MEiN przyznało na ten cel 21,5 mln zł.





ZNAJDŹ NAS





Osyda - koncert live w Polskim Radiu Białystok














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok