Radio Białystok | Wiadomości | Naukowcy z Politechniki Białostockiej zamienią gigantyczne śmigła w ekrany akustyczne
To technologia, które może okazać się niezwykle przydatna i proekologiczna. Naukowcy z Politechniki Białostockiej opracowują innowacyjne ekrany akustyczne, do których produkcji wykorzystać chcą gigantyczne łopaty turbin wiatrowych.
Wiele takich zużytych elementów zalega na wysypiskach odpadów w rejonach farm wiatrowych, szczególnie w zachodniej Polsce.
Na czele zespołu Politechniki Białostockiej jest prof. Mirosław Broniewicz z Katedry Konstrukcji Budowlanych i Mechaniki Budowli Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej.
Jak tłumaczy naukowiec, są ogromne problemy związane z utylizacją śmigieł elektrowni wiatrowych, które wyszły z użytkowania bądź są zamieniane na bardziej efektywne pod względem rozwiązań technicznych.
Jak szacuje prof. Mirosław Broniewicz, cykl życia śmigła wiatrowego wynosi średnio 20-25 lat, co oznacza, że po roku 2035 około 225 tys. ton zużytych śmigieł powinno zostać poddanych recyklingowi.
W tej rywalizacji liczy się kreatywność, ale też wiedza z fizyki i matematyki. Politechnika Białostocka po raz szósty organizuje Ogólnopolski Konkurs Niesamowita Maszyna.
Prawie 11,5 miliona złotych dla Politechniki Białostockiej i nieco ponad 10 milionów złotych dla Uniwersytetu w Białymstoku. Dwie największe uczelnie publiczne w regionie otrzymały dotacje z ministerialnego programu Regionalna Inicjatywa Doskonałości.
Chodzi o większą ochronę cennych zabytków architektonicznych Supraśla. Politechnika Białostocka podpisała porozumienie z Wojskową Akademią Techniczną o współpracy ws. badania supraskich katakumb.
Zdobyli indeksy Politechniki Białostockiej i nagrody rzeczowe - m.in. smartfony i tablety. Ośmioro uczniów z kilku podlaskich szkół zwyciężyło w finale konkursu "Biznes za milion".
Badaczka z Politechniki Białostockiej zamierza opracować innowacyjne betonowe płyty chodnikowe.