Radio Białystok | Wiadomości | Dwie największe podlaskie uczelnie publiczne z ministerialnym dofinansowaniem
Prawie 11,5 miliona złotych dla Politechniki Białostockiej i nieco ponad 10 milionów złotych dla Uniwersytetu w Białymstoku. Dwie największe uczelnie publiczne w regionie otrzymały dotacje z ministerialnego programu Regionalna Inicjatywa Doskonałości.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Pieniądze jakie trafią do uczelni mają doprowadzić do podniesienia potencjału naukowego ośrodków przy jednoczesnym zwiększeniu umiędzynarodowienia badań.
Za przyznane pieniądze Uniwersytet w Białymstoku planuje zwiększyć liczbę publikacji naukowych w renomowanych czasopismach, a także finansować udział pracowników w międzynarodowych konferencjach naukowych.
W planach jest też zatrudnienie w Białymstoku profesorów wizytujących z renomowanych ośrodków oraz poszerzenie oferty prac badawczych realizowanych na zlecenie instytucji zewnętrznych. UwB otrzyma wsparcie na rozwój nauk socjologicznych, nauk o zarządzaniu i jakości oraz nauk prawnych i ekonomii.
Z kolei Politechnika Białostocka rozwijać będzie kierunki związane miedzy innymi z inżynierią biomedyczną, architekturą, informatyką oraz naukami biologicznymi i chemicznymi.
Jak informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki, celem programu jest wsparcie wyróżniających się w regionach uczelni akademickich w projakościowym rozwoju działalności naukowej oraz kształcenia w obszarach o istotnym znaczeniu dla poszczególnych regionów. W sumie takie wsparcie otrzyma 30 uczelni z całej polski, do których trafi łącznie nieco ponad 270 milionów złotych.
Uczniowie mogą rozwijać swoje pasje, a uczelnia zachęca ich do studiowania. Zaczął się Program Tutorski Uniwersytetu w Białymstoku.
Chodzi o większą ochronę cennych zabytków architektonicznych Supraśla. Politechnika Białostocka podpisała porozumienie z Wojskową Akademią Techniczną o współpracy ws. badania supraskich katakumb.
Jej zadaniem będzie m.in. rozpowszechnianie rzetelnych informacji na temat klimatu i współtworzenie unijnej polityki w tym zakresie. Prorektor ds. współpracy międzynarodowej Politechniki Białostockiej prof. Dorota Krawczyk będzie Ambasadorem Europejskiego Paktu Klimatycznego w Polsce.
Biolodzy z Uniwersytetu w Białymstoku wesprą projekt reintrodukcji rysi w Polsce. Profesor Mirosław Ratkiewicz i dr Maciej Matosiuk przeprowadzą badania genetyczne, które mają pomóc w zwiększeniu populacji tych rzadkich zwierząt.
Problemy z dojazdem na uczelnię, niewystarczający wybór kierunków studiów, czy niskopłatna praca - to wskazywane przez podlaską młodzież problemy, które ich zdaniem wpływają na wyludnianie się regionu.
Jak wygląda zorza polarna nad rzeką Supraśl we wsi Osowicze, ruch sfery niebieskiej wraz z wyładowaniem atmosferycznym nieopodal wsi Leńce, obłoki srebrzyste nad wsią Studzianki – to wszystko można zobaczyć na wystawie astrofotografii w Planetarium i Obserwatorium Uniwersytetu w Białymstoku.
Przyjaciele, byli współpracownicy i młodzież wspominali w środę (29.11) ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Okazją była przypadająca kilka dni temu (26.11) 104 rocznica urodzin tego Honorowego Obywatela Białegostoku.
Prof. Piotr Nowak z Uniwersytetu w Białymstoku jest jednym z laureatów 14. Konkursu „Książka Historyczna Roku”.