Radio Białystok | Wiadomości | Uczniowie podlaskich szkół wskazali problemy, które ich zdaniem wpływają na wyludnianie się regionu
Problemy z dojazdem na uczelnię, niewystarczający wybór kierunków studiów, czy niskopłatna praca - to wskazywane przez podlaską młodzież problemy, które ich zdaniem wpływają na wyludnianie się regionu.
Głos uczniów wybrzmiał przy okazji zakończonego właśnie konkursu "Dlaczego jest nas mniej? Zatrzymaj depopulację!.” Konkurs zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, a uczestnicy mogli odpowiedzieć na pytanie między innymi realizując krótkie filmy.
Pierwsze miejsce zajęli uczniowie z zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych, którzy przygotowali kilkuminutowy film przedstawiający możliwości rozwoju młodej mieszkanki podlaskiej wsi i studenta białostockiej uczelni. Bohaterowie filmu zwracali uwagę, że borykają się z wykluczeniem komunikacyjnym, nie maja dostępu do Internetu ani atrakcyjnej oferty studiów.
Chcieliśmy pokazać, że nie tylko mieszkańcy wsi myślą o opuszczeniu regionu - mówi współautorka nagrania Anna Kuźmierowska.
Pytana o możliwe rozwiązania problemów, dodaje, że "władze powinny częściej słuchać młodych ludzi”.
Prace zgłoszone do konkursu, któremu towarzyszyły warsztaty pokazały, ze młodzi ludzie są ambitni i doskonale wiedzą czego chcą i nie zadowala ich niskopłatna praca czy niewystarczająca oferta studiowania - mówi dr Agnieszka Karpińska z Wydziału Socjologii UwB.
Dodaje, że w trakcie warsztatów okazało się, że zdecydowana większość uczestników zamierza opuścić region, by się rozwijać.
Pocieszające jest to, że spośród pytanych osób, wiele deklaruje powrót, po tym kiedy zdobędą odpowiednie wykształcenie - mówi dr Agnieszka Karpińska.
Staramy się dostrzegać problemy młodych - mówi marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki. Odpowiadając na postulaty uczestników konkursu zapowiedział szybkie uruchomienie programów stypendialnych dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz list intencyjny do rektorów uczelni o poszerzenie oferty edukacyjnej o wskazywane przez młodzież kierunki, takie jak weterynaria, psychologia czy grafika komputerowa. Zdaniem marszałka, najpilniejszym działaniem jest stworzenie w regionie atrakcyjnych miejsc pracy.
W konkursie wzięło udział kilkanaście uczniowskich zespołów z podlaskich szkół. Zwycięzcy otrzymali po dwa tysiące złotych. Jak wynika z najnowszej prognozy GUS, za niespełna cztery dekady w regionie może ubyć nawet 20 procent ludności.